Choroba Leśniowskiego-Crohna, osteoporoza, zapalenie stawów i przewlekła obturacyjna choroba płuc nie wystarczyły. DWP odebrało chorej Brytyjce zasiłek PIP

Fot. Getty

Można by zapytać kto, jak nie Christine McCluskey, cierpiąca z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna, osteoporozy, zapalenia stawów i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, powinien być uprawniony do otrzymania zasiłku z tytułu niepełnej sprawności PIP? A jednak, doświadczonej przez choroby Brytyjce urzędnicy odmówili na kilka miesięcy przed śmiercią pomocy, powiększając tym samym listę absurdów w UK. 

- Advertisement -

Christine McCluskey nie miała w życiu łatwo – już w 1986 r. lekarze uznali, że kobieta jest w 80 proc. niepełnosprawna. Brytyjka cierpiała na chorobę Leśniowskiego-Crohna,  osteoporozę, zapalenie stawów i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a w 2005 r. przeszła udar. Gdy w maju 2018 r. eksperci Independent Assessment Services (IAS) dokonywali oceny jej stanu zdrowia, kobieta ważyła ok. 35 kg (nieco ponad 5 stones) i była karmiona przez rurkę, a dodatkowo jeszcze lekarze właśnie diagnozowali u niej raka płuc. Ale to wszystko nie przekonało biegłych, którzy stwierdzili, że kobieta nie jest na tyle słaba, żeby nie mogła przejść o własnych siłach 200 metrów, a także żeby wejść samodzielnie do wanny. I w związku z tym zasugerowali DWP, by odebrało kobiecie zasiłek z tytułu niepełnej sprawności Personal Independence Payments (PIP). 

 

 

 

Kobieta, bez prawa do zasiłku, umiera

Christine McCluskey, której odmówiono zasiłku PIP w wysokości £117,85 tygodniowo, z uwagi na nie aż tak zły stan zdrowia, umarła w sierpniu tego samego roku, ważąc 20 kg (3 stones). Zachowaniem DWP oburzona jest 42-letnia córka Christine, która nie potrafi zrozumieć, kto mógł tak błędnie ocenić zdrowie jej matki. „Wystarczyło tylko na nią popatrzeć” – mówi rozgoryczona Brytyjka, cytowana przez „Daily Mirror”. Córka dodaje także, że decyzja DWP zwiększyła jeszcze stres Christine i przyczyniła się do jej szybszego zgonu. 

 

Teksty tygodnia

W Irlandii automatycznie rejestrują ludzi jako potencjalnych dawców organów

17 czerwca w Irlandii weszła w życie istotna zmiana w systemie dawstwa organów. Wprowadzono tzw. system miękkiego sprzeciwu, który powinien zasadniczo zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów.

Internet pod brytyjskim nadzorem. Czy wolność słowa właśnie się kończy?

Rząd Wielkiej Brytanii podjął zdecydowane działania mające na celu radykalne uregulowanie treści publikowanych w internecie. Na mocy nowej Ustawy o Bezpieczeństwie w Sieci (Online Safety Act) brytyjski regulator rynku komunikacyjnego – Ofcom – uzyskał szerokie uprawnienia do kontrolowania platform internetowych i to nawet tych, które nie są fizycznie obecne w Zjednoczonym Królestwie. 

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Roboty będą przeprowadzać operacje. Wszystko po to, aby ciąć koszty

Coraz więcej osób korzysta z zalet operacji przeprowadzanych przez roboty. Przykładem jest matka czwórki dzieci, która po histerektomii wróciła do domu już po 24 godzinach. Taki szybki powrót do zdrowia możliwy był właśnie dzięki zastosowaniu robotyki.

Zwolnienia i zniżki w Council Tax. Kto nie musi płacić i jak uzyskać ulgę?

Podwyżki council tax są jednym z najczęściej dyskutowanych podatków w Wielkiej Brytanii. Jednak są osoby, które nie muszą go płacić. Kto jest zwolniony z podatku lokalnego?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie