Czy maseczki chronią przed zarażeniem? Sprawdź, co mówią naukowcy!

Fot. Getty

Od 24 lipca mieszkańcy Anglii będą mieli obowiązek noszenia maseczek ochronnych w sklepach. Zobacz, co na temat skuteczności tego rozwiązania mówią brytyjscy naukowcy i WHO.

- Advertisement -

Badanie przeprowadzone przez Cambridge University pokazuje, że nawet proste domowe maseczki ochronne mogą zmniejszyć transmisję wirusa. Co więcej – mogą nawet pomóc w zapobieganiu drugiej fali epidemii, przyczyniając się do utrzymania wskaźnika zarażeń (R) na stosunkowo bezpiecznym poziomie.

 

Czy maseczki chronią przed zarażeniem się?

„Sky News” opublikował dane z międzynarodowego raportu, który pojawił się w prestiżowym naukowym czasopiśmie medycznym „The Lancet”. W raporcie tym przeanalizowano dane ze 172 badań z 16 krajów, dotyczące m.in. noszenia maseczek ochronnych. Według wyników badań, zakrywanie nosa i ust zmniejsza ryzyko zarażenia się wirusem do zaledwie 3 proc. Z kolei zachowywanie dystansu społecznego wynoszącego co najmniej 1 metr zmniejsza ryzyko zarażenia do 2,56 proc., a zachowywanie 2-metrowej odległości zmniejsza ryzyko jeszcze dwukrotnie.

Czy maseczki domowej roboty chronią przed zarażeniem się?

Inne badanie przytaczane przez „Sky News” wykazało, że maseczki ochronne domowej roboty również mogą pomagać w ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii. University of Edinburgh przetestował siedem rodzajów maseczek, w tym: maski chirurgiczne, specjalistyczne osłony na twarz oraz ręcznie wykonane maseczki. Okazało się, że wszystkie maseczki zmniejszają zasięg rozprzestrzeniania się wydychanego powietrza o co najmniej 90 proc. Wskazuje to więc na to, że noszenie maseczek przez osoby zarażone daje wymierne efekty.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wciąż jednak ostrzega, że same maseczki nie ochronią nas przed epidemią. Ważne jest utrzymywanie dystansu społecznego oraz częste mycie dłoni. Wskazuje się również, że o ile uzasadnione wydaje się noszenie maseczek przez osoby zarażone, to jednak dotychczasowe dowody na skuteczność noszenia maseczek w przypadku osób zdrowych są zbyt słabe, by móc bez wątpliwości mówić o efektywnej ochronie przed wirusem, jaką miałoby dawać zakrywania nosa i ust przez osoby zdrowe.

Co więcej, pojawiły się obawy, że maseczki mogą mieć negatywne skutki, dając ludziom złudne poczucie bezpieczeństwa i skłaniając ich tym samym do nieprzestrzegania zasad dystansu społecznego i nieutrzymywania należytej higieny rąk.

Widzimy zatem, że skuteczność maseczek w chronieniu przed zarażeniem się wirusem wciąż nie jest dostatecznie potwierdzona i wśród naukowców nie ma jednolitego stanowiska. Niezależnie jednak od wyników dalszych badań nad maseczkami, wiadomo, że przed wirusem chroni dystans społeczny oraz zachowywanie podstawowych zasad higieny osobistej – a zwłaszcza częste i dokładne mycie rąk. Biorąc też pod uwagę fakt, że można być zarażony, ale nie wiedzieć o tym z powodu łagodnych objawów, być może warto zakładać maseczkę na wszelki wypadek – by przypadkiem nie zarazić innych.

Teksty tygodnia

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Coraz mniej imigrantów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii

Dane statystyczne pokazują, że do Wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej imigrantów. Doradca Home Office twierdzi, że migracja netto w przyszłym roku ponownie zmniejszy się o połowę do 200 000.

Rząd rozszerza dostęp do bezpłatnych posiłków dla dzieci

Od września 2026 roku wszystkie dzieci w Anglii, których rodzice otrzymują zasiłek Universal Credit, będą miały prawo do bezpłatnych posiłków w szkołach.

Urząd Podatkowy skontroluje tysiące podatników. Czym jest niedopłata podatku

Urząd podatkowy skontroluje tysiące podatników w UK w związku podejrzeniem “niedopłaty podatku”. Czy jest niedopłata podatku i czy Ciebie również czeka kontrola i wezwanie z Urzędu?

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie