Polskie mięso importowane do UK przyczyną licznych przypadków salmonelli. Brytyjska agencja FSA wydała specjalny komunikat w tej sprawie, a British Poultry Council (Brytyjska Rada Drobiarstwa) apeluje, aby sprawdzać każdy ładunek produktów drobiowych i pasz zmierzających z naszego kraju do Wielkiej Brytanii.
W dniu 6 grudnia 2023 roku Food Standards Agency wydało specjalne ostrzeżenie dotyczące polskiego drobiu. Jak się okazuje, w ostatnim czasie odnotowano wzrost przypadków zatruć pokarmowych wywołanych przez Salmonellę Enteritidis. Tendencja ta jest związana bezpośrednio z produktami drobiowymi importowanymi z Polski.
Komunikat FSA nie pozostawia złudzeń
„W chwili obecnej trwa dochodzenie w sprawie wielu szczepów salmonelli powiązanych z produktami drobiowymi importowanymi do Wielkiej Brytanii z Polski. W tym roku odnotowano ponad 200 przypadków salmonellozy u ludzi wywołanej przez określone szczepy genetyczne Salmonella Enteritidis, które powiązano z produktami drobiowymi, takimi jak mięso i jaja” – jak podano w oficjalnym komunikacie wydanym przez FSA.
„FSA prowadzi rozmowy z urzędnikami w Polsce i UE, aby zapewnić podjęcie wszelkich niezbędnych kroków w celu poprawy bezpieczeństwa drobiu i jaj importowanych z Polski. Zbliżające się kontrole importu żywności i paszy przybywającej do Wielkiej Brytanii z UE pozwolą nam również sprawdzić, czy kontrole te wdrożono i pomogą w utrzymaniu wysokich standardów żywności i pasz obowiązujących w Wielkiej Brytanii oraz w ochronie zdrowia publicznego” – czytamy dalej.
There has been a recent rise in food poisoning in the UK linked to Salmonella in chilled and frozen poultry products imported from Poland.
We’re reminding consumers to take extra care when handling and cooking poultry at home: https://t.co/xK7YPpxE0I#Salmonella #FoodSafety pic.twitter.com/vMfx4QPrrv
— Food Standards Agency (@foodgov) December 6, 2023
British Poultry Council apeluje o rygorystyczne kontrole
W następstwie tych działań British Poultry Council (Brytyjska Rada Drobiarstwa) wezwała do sprawdzania każdego ładunku produktów drobiowych i pasz przybywających do Wielkiej Brytanii z Polski.
— Od dawna trzymamy się rygorystycznych procesów postępowania z salmonellą i ściśle ich przestrzegamy, aby produkować żywność, której ludzie ufają i którą cenią. To rozczarowujące, że Polska nie jest w stanie zrobić tego samego i zamiast uporać się ze swoimi problemami, eksportuje je do innych krajów — bezpardonowo komentuje Dyrektor naczelny BPC, Richard Griffiths.
Czy drób z Polski jest wysokiej jakości?
Dyrektor Griffiths zwracał uwagę, że brytyjscy producenci wyrobów drobiowych trzymają się wysokich standardów związanych z bezpieczeństwem, gdy w Polsce obowiązują (najwyraźniej) niższe standardy. Apelował, iż konieczne jest, aby na granicy „zatrzymywać każdy ładunek przybywający z Polski i nie wpuszczać tych, które nie spełniają wymagań”.