Gdzie maseczki pozostaną obowiązkowe po 19 lipca? Oto reguły supermarketów, linii lotniczych i innych usługodawców w Anglii

Fot. Getty

Prawny nakaz noszenia maseczek przestanie obowiązywać w Anglii już 19 lipca 2021. Istnieją jednak miejsca, do których wciąż wejdziemy jedynie z zakrytymi ustami i nosem. Jakie zasady dotyczące maseczek ochronnych mają obowiązywać w supermarketach, transporcie publicznym, przychodniach lekarskich i innych miejscach w Anglii od poniedziałku?

- Advertisement -

Premier Boris Johnson ogłosił, że od 19 lipca w Anglii maseczki przestaną być prawnie obowiązujące – staną się kwestią „prywatnej odpowiedzialności”. Ponadto, rządowe wytyczne mają pozostawić przedsiębiorcom oraz zarządom usług i instytucji publicznych wolną rękę w kwestii szczegółowych warunków klientów i obsługi interesantów. W związku z tym coraz więcej instytucji i firm informuje o tym, że maseczki wciąż będą wymagane od pracowników lub klientów. Gdzie maseczki pozostaną obowiązkowe po rozluźnieniu lockdownu w Anglii?

 

Gdzie maseczki pozostaną obowiązkowe po 19 lipca?

Maseczki w supermarketach i innych sklepach

Większość supermarketów i innych sklepów w Anglii – w tym Lidl, Aldi czy Primark – jeszcze nie ogłosiła, jaką strategię w sprawie maseczek przyjmie od poniedziałku 19 lipca. O swoim stanowisku poinformowały już jednak dwie duże sieci supermarketów – Sainsbury’s oraz Tesco. Według BBC w sklepach tych sieci klienci wciąż będą proszeni przez personel o robienie zakupów w maseczkach na twarzy. Podobną decyzję ogłosiła największa sieć księgarni Waterstones.

Maseczki w transporcie publicznym

Krajowi angielscy przewoźnicy kolejowi i autobusowi poinformowali, że od poniedziałku 19 lipca od pasażerów nie będzie się wymagać noszenia maseczek podczas podróży pociągiem czy autobusem. Jednak inną decyzję podjęto w Londynie, gdzie burmistrz Sadiq Khan ogłosił, że maseczki pozostaną obowiązkowe we wszystkich środkach transportu miejskiego – w metrze, autobusach czy pociągach poruszających się w obrębie stolicy UK.

Maseczki w samolotach

Linie lotnicze British Airways, easyJet oraz Ryanair ogłosiły, że pomimo zniesienia prawnego zobowiązania dotyczącego noszenia maseczek w Anglii, pasażerowie samolotów tych linii nadal będą musieli zakrywać usta i nos przez cały czas przebywania na pokładzie.

Maseczki w placówkach medycznych

Public Health England poinformowało, że angielskie szpitale oraz przychodnie lekarzy GP będą miały prawo nakazywać pacjentom i odwiedzającym oraz personelowi noszenie maseczek ochronnych – tak jak do tej pory. Warto wiedzieć, że wytyczne PHE są niezależne od wytycznych rządowych i mimo zmian ogłoszonych na 19 lipca, pozostaną w mocy w obrębie placówek medycznych w całej Anglii.

Maseczki w restauracjach i pubach w Anglii

Do 19 lipca maseczki są obowiązkowe w pubach i restauracjach w Anglii dla personelu oraz dla klientów, gdy nie siedzą przy stolikach. Od poniedziałku obowiązek ten zostanie zniesiony – jednak poszczególne lokale mogą wprowadził własną politykę i własne zasady, zarówno dla personelu, jak i dla klientów.

Teksty tygodnia

Katastrofa samolotu lecącego do Londynu. Na pokładzie 242 osoby

Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India, lecący z Ahmadabadu do Londynu, rozbił się krótko po starcie. Na pokładzie znajdowały się 242 osoby.

Rejestracja rozwodu z Wielkiej Brytanii w Polsce – co musisz wiedzieć

Uzyskałeś rozwód w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy i jak należy go zarejestrować w Polsce, by uniknąć problemów przy nowym ślubie czy dziedziczeniu.

Nie będzie kontroli granicznych przy imporcie warzyw i owoców z UE

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan zniesienia granicznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla owoców i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej. To efekt nowego porozumienia upraszczającego handel rolno-spożywczy po Brexicie.

Rodziny korzystające z Universal Credit mają zaledwie kilka dni, aby otrzymać dodatkowe 1000 funtów

Mieszkańcy Portsmouth, którzy zmagają się z trudnościami finansowymi, mogą ubiegać się o specjalne wsparcie w wysokości do 1000 funtów.

Zabili 4 dziennikarzy. Po ponad 40 latach bezkarności wreszcie trafią do więzienia

W marcu 1982 roku czterech holenderskich dziennikarzy – Koos Koster, Jan Kuiper, Hans ter Laag i Joop Willemsen – przebywało w Salwadorze i przygotowywało reportaż na temat krwawej wojny domowej. Za swoją odwagę zapłacili życiem. Sprawcy brutalnego morderstwa przez dekady pozostawali nieuchwytni.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie