Fot. Getty
Wakacje co raz bliżej, linie lotnicze ogłaszają wznowienie lotów w najbliższym czasie, a Ryanair informuje swoich klientów o wielkiej promocji na bilety. Polacy, którzy myślą o podróży do Polski, zadają sobie jednak jedno kluczowe pytanie: kiedy w UK przestanie obowiązywać kwarantanna dla osób wjeżdżających na Wyspy?
Od 8 czerwca wszystkie osoby wjeżdżające na terytorium Wielkiej Brytanii muszą odbyć 14-dniową kwarantannę i nie do końca wiadomo, kiedy przymusowa izolacja zostanie zniesiona. W związku z tym wielu Polaków zastanawia się, czy jest jechać w te wakacje warto jechać do Polski, czy może lepiej wstrzymać się na przykład do września. Poniżej dowiecie się, co w tej chwili wiadomo na temat zniesienia obowiązkowej kwarantanny w UK.
Kiedy przestanie obowiązywać kwarantanna dla osób wjeżdżających do UK?
Chociaż nie ma ustalonej daty zniesienia obowiązkowej kwarantanny, wiadomo, że obecne zasady będą są rewidowane co trzy tygodnie. Oznacza to, że kwarantanna dla wszystkich wjeżdżających zostanie zniesiona nie wcześniej niż 30 czerwca. Jednak może się też zdarzyć, że po rewizji dotychczasowych przepisów, rząd zadecyduje o przedłużeniu kwarantanny – jednak każdorazowe przedłużenie będzie musiało zostać poddane przeglądowi i ocenie po trzech tygodniach.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 2 czerwca na Downing Street John Newton, zajmujący się sprawami aplikacji TEST&TRACE, zasugerował, że kwarantanna będzie mogła zostać uchylona, gdy aplikacja zostanie z sukcesem wdrożona. Na razie jednak nowy program NHS jest szeroko krytykowany, a jego skuteczność podawana jest w wątpliwość.
W jaki sposób zasady kwarantanny w UK mogą zostać zmienione?
Władze UK rozważają wprowadzenie tzw. „mostów powietrznych” z krajami, które zostaną uznane za „bezpieczne”. „Mosty powietrzne” umożliwiłyby mieszkańcom Wielkiej Brytanii podróżowanie do krajów o niskim wskaźniku infekcji bez konieczności odbywania kwarantanny po powrocie. Jak na razie mówi się o mostach z Francją, Włochami, Hiszpanią, Belgią, Holandią, Niemcami, Finlandią, Norwegią, Portugalią, Grecją czy Turcją.
Według informacji „iNews”, przy ocenie „bezpieczeństwa” poszczególnych państw brytyjscy ministrowie mogliby kierować się specjalną listą ewaluacyjną, na której znalazłyby się takie kwestie jak:
- znaczenie gospodarcze danego kraju dla Wielkiej Brytanii
- liczba pasażerów chcących podróżować do danego kraju
- stopień ryzyka epidemicznego
- zasady kontroli zdrowotnych w danym kraju.
ZOBACZ WIDEO: