Kolejny lockdown w UK jest „mało prawdopodobny” – zapewnia epidemiolog, który stał za wprowadzeniem pierwszych restrykcji

Zdaniem profesora Neila Fergusona wprowadzenie kolejnego lockdownu w Wielkiej Brytanii jest mało prawdopodobne. Brytyjski epidemiolog w rozmowie z BBC zaznaczył, że kraj znajduje się na "stabilnym kursie" wychodzenia z pandemii.

CZYTAJ TEŻ: Tylko JEDEN śmiertelny przypadek zakażenia Covid-19 w przeciągu ostatnich 24 godzin w UK

- Advertisement -

Jak zapewnia architekt pierwszego lockdownu, wprowadzenie kolejnego krajowego "zamknięcia" jest "mało prawdopodobne

Według rządowych planów łagodzenia restrykcji kolejne poluzowanie ograniczeń będzie miało miejsce w dniu 17 maja 2021 roku w Anglii, Szkocji i Walii, a 24 maja 2021 roku – w Irlandii Północnej. Jeśli nie dojdzie do jakiegoś nieprzewidzianego wydarzenia, to wszystko pójdzie zgodnie z założoną przez gabinet Borisa Johnsona "mapą drogową" wychodzenia z lockdownu.

Koronawirus w UK w odwrocie? Wszystko na to wskazuje. Jak podkreśla profesor Neil Ferguson w rozmowie z BBC Wielka Brytania znajduje się na "stałym kursie" wychodzenia z pandemii. Jego zdaniem mało prawdopodobne jest wprowadzanie kolejnych lockdownów, ale nie da się tego wykluczyć całkowicie. Może również okazać się konieczne "cofnięcie" niektórych dopiero co zluzowanych restrykcji, ale tylko jeśli okaże się, że któreś z nowych wariantów koronawirusa okażą się odporne na szczepionki.

Profesor Neil Ferguson uważa, że Wielka Brytani znajduje się na "stabilnym kursie" wychodzenia z pandemii

"W najgorszym przypadku, jeśli pojawi się nowy wariant, na który nie będą działać szczepionki, powiedzmy późnym latem lub wczesną jesienią, może zaistnieć potrzeba przywrócenia niektórych środków, przynajmniej tymczasowo, do czasu gdy będziemy mogli zwiększyć naszą odporność" – komentował.

"Czy myślę, że to się może wydarzyć? Nie, nie wiem. Myślę, że teraz znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że wyjdziemy z tej pandemii" – dodawał, jednocześnie zaznaczając, że sytuacja epidemiologiczna w kraju musi być uważnie monitorowania. Zwracał również uwagę, że sytuacja w UK poprawiła się z poziomu "okropnej" do "bardzo dobrej".

Jednak w pewnych okolicznościach konieczne może okazać się przywrócenie niektórych restrykcji

Dodajmy w tym miejscu, że Ferguson to brytyjski biomatematyk, epidemiolog, specjalista w dziedzinie matematycznego modelowania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. To profesor biologii matematycznej w Imperial College London oraz członek Academy of Medical Sciences (UK). To właśnie jego modelowanie przyczyniło się do decyzji rządu UK o wprowadzeniu pierwszego lockdownu. Obecnie jest członkiem eksperckiego zespołu New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group (Nervtag) doradzającego rządowi.

Teksty tygodnia

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Roboty będą przeprowadzać operacje. Wszystko po to, aby ciąć koszty

Coraz więcej osób korzysta z zalet operacji przeprowadzanych przez roboty. Przykładem jest matka czwórki dzieci, która po histerektomii wróciła do domu już po 24 godzinach. Taki szybki powrót do zdrowia możliwy był właśnie dzięki zastosowaniu robotyki.

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Zastępca dyrektora w londyńskiej szkole miał romans z uczennicą. Ukrywano to przez 10 lat

Zastępca dyrektora prestiżowej szkoły Godolphin and Latymer, który nawiązał relację seksualną z uczennicą, w końcu poniósł konsekwencje. Mężczyzna przez dziesięć lat unikał odpowiedzialności.

Taksówki bez kierowcy już w 2026 roku wyjadą na ulice

Firmy będą mogły testować w UK komercyjne usługi transportowe bez człowieka w fotelu kierowcy. Już w przyszłym roku autonomiczne taksówki oraz tego typu pojazdy pełniące funkcję autobusów będą mogły legalnie poruszać się po drogach w Anglii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie