Najbardziej samotne miejsca w UK. Gdzie lepiej nie mieszkać w czasie lockdownu?

Fot. Getty

W niektórych miejscach w Wielkiej Brytanii w czasie lockdownu znacząco wzrósł odsetek osób, które odczuwają wzmożoną samotność. Gdzie zatem lepiej nie mieszkać podczas pandemii? Jakie czynniki mogą ochronić przed samotnością w czasie pandemii, a jakie potęgują ryzyko większego poczucia izolacji? Zobacz wyniki badania YouGov.

- Advertisement -

YouGov przeprowadził badanie na temat samotności podczas lockdownu wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii, a wyniki badania zostały opublikowane na łamach BBC. Jak się okazuje, jest kilka ważnych czynników, które mogą mieć albo ochronny wpływ na nasze samopoczucie, albo wręcz przeciwnie – przyczyniać się do wzrostu poczucia izolacji i samotności.

 

Co chroni nas przed samotnością, a co ją potęguje w czasie lockdownu?

Czynniki chroniące przed samotnością w czasie lockdownu

Badania pokazały, że pewne okoliczności życiowe, związane szczególnie z wiekiem i miejscem zamieszkania, mogą działać ochronnie w czasie lockdownu, zmniejszając ryzyko wystąpienia poczucia samotności. Do czynników tych należą przede wszystkim wiek i miejsce zamieszkania:

  • wiek: im starsze osoby, tym mniejsze ryzyko, że w czasie lockdownu czują się bardziej samotne – najbardziej samotne czują się obecnie osoby w wieku 16-24 lata
  • rodzaj miejsca zamieszkania: obszary bardziej zamożne oraz tereny wiejskie wiążą się z mniejszym ryzykiem odczuwania samotności w czasie lockdownu – oznacza to, że samotność szczególnie doskwiera osobom mieszkającym w miejscach biedniejszych oraz bardziej zurbanizowanych
  • dostęp do edukacji dla dorosłych
  • aktywna działalność silnych lokalnych firm w miejscu zamieszkania.

CIEKAWY TEMAT: Iloma akcentami języka angielskiego mówi się w Wielkiej Brytanii? Zobacz które z nich znasz lub o ilu słyszałeś

Czynniki zwiększające ryzyko wyższego poczucia samotności w czasie lockdownu

Oprócz młodego wieku i miejsca zamieszkania (rejony biedniejsze, duże aglomeracje miejskie), wyższe poczucie samotności wiązane jest z kilkoma zindywidualizowanymi okolicznościami życiowymi:

  • podwyższone uczucie niepokoju i lęku może być powiązane z większym poczuciem samotności
  • mieszkanie w pojedynkę (szczególnie osoby owdowiałe lub w separacji czy po rozwodzie)
  • brak wsparcia w postaci kogokolwiek, z kim można porozmawiać w dowolnej chwili na bieżące tematy lub o swoich problemach.

Badania pokazują, że osoby z dwóch ostatnich grup są aż 10-krotnie bardziej narażone na odczuwanie samotności podczas lockdownu.

Gdzie lepiej nie mieszkać w czasie lockdownu?

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, YouGov oszacował, w których konretnie miejscowościach i miastach w Wielkiej Brytanii podczas lockdownu żyło najwięcej, a w których najmniej osób samotnych, a innymi słowy – gdzie lepiej w czasie lockdownu nie mieszkać, jeśli nie chcemy być bardziej narażeni na samotność.

Miejsca z najwyższym odsetkiem osób odczuwających samotność w czasie lockdownu:

  • Blackburn
  • Middlesbrough
  • Hartlepool
  • North Lincolnshire
  • Corby
  • Mansfield
  • Tameside
  • Wycombe

ZOBACZ KONIECZNIE: Najlepsze miejsce do życia na Wyspach? To już wcale nie Lodnyn

Miejsca, gdzie osób samotnych było najmniej w czasie dotychczasowego lockdownu:

  • Fylde, Lancashire
  • Derbyshire Dales
  • North Kesteven, Lincolnshire
  • Wyre, Lancashire
  • Tandridge, Surrey
  • North west Leicestershire

W jakich miesiącach osób samotnych było najwięcej?

Oprócz czynników ochronnych i czynników ryzyka, badanie YouGov pokazało również, w jakim okresie trwającego już w zasadzie ponad rok lockdownu, samotność najbardziej doskwierała mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Jak się okazało, dla milionów osób najgorsze były miesiące jesienne i zimowe, czyli okres od października 2020 do lutego 2021. W tym czasie 7 proc. dorosłej populacji kraju (3,7 miliona osób) stwierdziła, że odczuwała samotność „zawsze lub często”. Dla porównania, w czasie pierwszego lockdownu wiosną 2020, podobne odczucia zadeklarowało około milion osób mniej.

POLECANE: Najpiękniejsze parki w Londynie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Oto 5 idealnych miejsc na wiosenny spacer [GALERIA]

Teksty tygodnia

Brytyjczyk jedynym ocalałym z katastrofy samolotu Air India. „Nie mam pojęcia, jak to się stało”

Vishwash Kumar Ramesh, obywatel Wielkiej Brytanii, jako jedyny przeżył czwartkową katastrofę Boeinga 787-8 Dreamliner w Indiach. Jak sam przyznaje, nie wie jak udało mu się wydostać z wraku.

Internet pod brytyjskim nadzorem. Czy wolność słowa właśnie się kończy?

Rząd Wielkiej Brytanii podjął zdecydowane działania mające na celu radykalne uregulowanie treści publikowanych w internecie. Na mocy nowej Ustawy o Bezpieczeństwie w Sieci (Online Safety Act) brytyjski regulator rynku komunikacyjnego – Ofcom – uzyskał szerokie uprawnienia do kontrolowania platform internetowych i to nawet tych, które nie są fizycznie obecne w Zjednoczonym Królestwie. 

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

Pełzający kryzys w Wielkiej Brytanii? Dane PKB za kwiecień

Najnowsze dane z gospodarki Wielkiej Brytanii znów niepokoją. Obok wzrostu bezrobocia widoczny jest również spadek PKB.

Consult wchodzi do urzędów. Sztuczna inteligencja, która zrewolucjonizuje administrację

W Wielkiej Brytanii trwa rewolucja technologiczna. Jak twierdzi dziennik „Herald”, rząd Zjednoczonego Królestwa planuje wdrożyć w administracji publicznej sztuczną inteligencję nazywaną Consult.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie