Pracownik zakładu mięsnego w UK został zwolniony za odmowę zdjęcia naszyjnika z krucyfiksem. Wygrał £22 000 odszkodowania

Fot. Getty

Dla Jevgenijsa Kovalkovsa naszyjnik z krucyfiksem miał szczególną wartość duchową, dlatego mężczyzna nie wyobrażał sobie, by pozbywać się go w trakcie pracy w szkockim zakładzie mięsnym. Niestety, odmowa zdjęcia naszyjnika doprowadziła do zwolnienia Kovalkovsa, co lokalny sąd pracy uznał właśnie za przejaw dyskryminacji religijnej. Mężczyzna wygrał £22 000 odszkodowania. 

- Advertisement -

W zakładzie mięsnym w Szkocji, gdzie pracował Jevgenijs Kovalkovs, obowiązywały dosyć jasne zasady – w trakcie pracy nie wolno było mieć na sobie żadnej biżuterii, poza zwykłą obrączką. Jeśli chodzi o dewocjonalia, to podlegały one „ocenie ryzyka”, którego w przypadku Kovalkovsa nie przeprowadzono. A dla mężczyzny srebrny naszyjnik z krucyfiksem, który został poświęcony podczas ceremonii chrztu jego chrześniaka, był czymś niezwykle drogocennym, bo stanowił też dla niego codzienne wsparcie duchowe. Religijna biżuteria była tak cenna, że Kovalkovs zaryzykował utratę pracy, pomimo tego, że wcześniej został dostrzeżony jako solidny pracownik i szybko awansował. 

Odszkodowanie za dyskryminację religijną

Upór Kovalkovsa w sprawie pozostawienia na szyi naszyjnika kosztował go ostatecznie utratę miejsca pracy. Choć, dodajmy, w tym samym czasie jego koledzy nosili w pracy, zawieszone na szyi, przeróżne smycze, przepustki identyfikacyjne czy klucze. I to nie wywołało sprzeciwu wśród menedżerów. W wypowiedzeniu, które mężczyzna otrzymał niecałe trzy miesiące od otrzymania pierwszego upomnienia, zarząd firmy jako przyczynę zwolnienia podał  nieposłuszeństwo wobec menedżerów wyższego stopnia i fakt, że pracownik nie powiadomił o noszeniu naszyjnika podczas szkolenia wprowadzającego, gdy dołączył do firmy. 

 

 

 

Sędzia sądu pracy Louise Cowen dopatrzyła się jednak w okolicznościach zwolnienia  Kovalkovsa dyskryminacji religijnej i nakazała wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie w wysokości £22 000. 

Teksty tygodnia

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Podwyżka Council Tax. O ile wzrośnie podatek lokalny?

Z przedstawionego przez kanclerz skarbu przeglądu wydatków wynika, że Council Tax wzrośnie o 5 proc. rocznie, aby pokryć koszty usług lokalnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie