Robot brytyjskiej produkcji został „aresztowany” przez służby Egiptu! Ai-Da jest podejrzewana o szpiegostwo

Fot. YouTube

Do zupełnie niecodziennej sytuacji doszło w Kairze, gdzie… służby egipskie aresztowały robota. Ai-Da została zatrzymana na okres 10 dni, ponieważ jest podejrzewana o szpiegostwo. 

- Advertisement -

Ai-Da to humanoidalna artystka-robot, produkcji brytyjskiej, która tworzy obrazy z wykorzystaniem algorytmów. Ai-Da podróżowała na wystawę niedaleko piramid w Gizie ze swoim twórcą, Aidanem Mellerem, gdy została zatrzymana przez funkcjonariuszy straży granicznej. Z relacji Aidana Mellera wynika, że służby egipskie schwytały robota i zażądały usunięcia mu oczu, w których znajdują się kamery. Właśnie tych urządzeń Ai-Da używa do rysowania i malowania. – Ambasador Wielkiej Brytanii pracował przez całą noc, aby uwolnić Ai-Da, ale teraz jesteśmy na dobrej drodze. To naprawdę stresujące. (…) Nie mogę jej wydłubać oczu, ponieważ są one jej integralną częścią, związaną z rysunkiem, malarstwem i rzeźbą. Bez nich też Ai-Da wyglądałaby dziwnie – wyznał w mediach Meller. 

Ai-Da – robot inny niż wszystkie

Ai-Da, skonstruowana w kwietniu 2019 r. przez Engineered Arts w Kornwalii, to pierwszy robot na świecie, który potrafi narysować prawdziwych ludzi. Obrazy w wykonaniu robota można było dotychczas obejrzeć w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Muzeum Designu i w Tate Modern. Ciało robota jest zdolne do ekspresyjnych ruchów i ma realistyczną, silikonową skórę. Dodatkowo Ai-Da jest wyposażona w wydrukowane w drukarce 3D zęby i dziąsła, a w oczach ma zamontowane kamery. 

Teksty tygodnia

W Irlandii automatycznie rejestrują ludzi jako potencjalnych dawców organów

17 czerwca w Irlandii weszła w życie istotna zmiana w systemie dawstwa organów. Wprowadzono tzw. system miękkiego sprzeciwu, który powinien zasadniczo zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów.

Internet pod brytyjskim nadzorem. Czy wolność słowa właśnie się kończy?

Rząd Wielkiej Brytanii podjął zdecydowane działania mające na celu radykalne uregulowanie treści publikowanych w internecie. Na mocy nowej Ustawy o Bezpieczeństwie w Sieci (Online Safety Act) brytyjski regulator rynku komunikacyjnego – Ofcom – uzyskał szerokie uprawnienia do kontrolowania platform internetowych i to nawet tych, które nie są fizycznie obecne w Zjednoczonym Królestwie. 

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Czy konflikt pomiędzy Izraelem a Iranem wpłynie na ceny w UK?

Czy Wielką Brytanię czeka wzrost cen? Jak wygląda sytuacja w związku z rozwojem konfliktu pomiędzy Izraelem a Iranem? Kanclerz Rachel Reeves zapytana o sytuację wyjaśniła, jak może wyglądać rynek oraz czego można się spodziewać.

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie