Syryjski uchodźca pokazuje Niemcom ich kraj z perspektywy uchodźcy

Syryjski uchodźca pokazuje Niemcom ich kraj z perspektywy uchodźcy.  Firas AlShater chce przekonać ludzi do większej otwartości.  

 Firas AlShater to 25-letni obywatel Syrii, który przyjechał do Niemiec 2,5 roku temu. W Syrii Firas studiował w szkole filmowej i zajmował się kręceniem dokumentów o toczącej się w kraju wojnie. Za swoją działalność trafił do więzienia. Tuż po jego opuszczeniu, mężczyzna uciekł do Niemiec. Zaledwie w przeciągu kilku dni stał się celebrytą. Czemu zawdzięcza swoją popularność?

- Advertisement -

Syryjczyk zdobył popularność dzięki eksperymentowi. Firas stanął na środku Alexanderplatz w Berlinie z zawiązanymi oczami trzymając tabliczkę z napisem: „Jestem muzułmaninem. Rozdaję uściski.” Na początku ludzie nie podchodzili. Jednak stopniowo stawali się coraz śmielsi i przytulali muzułmanina. Potem sami zaczepiali go na ulicy chcąc się do niego przytulić.

2 mln uchodźców w Niemczech. Będzie ich jeszcze więcej

Kolejnym pomysłem Firasa było stworzenie cyklu dziesięciu filmów pokazujących Niemcy oczami uchodźcy. Jak piszą internauci, największą zaletą filmów Syryjczyka jest jego poczucie humoru i dystans, które wcale nie ujmują powagi tematom, które porusza.

Największą popularnością cieszyło się nagranie, które zostało nakręcone jako odpowiedź na atak nacjonalistów na uchodźców, który miał miejsce we wschodniej części Niemiec, z której rekrutuje się największa liczba ugrupowań o neonazistowskich korzeniach. Zdaniem Firasa, taka nienawiść bierze się z atawistycznego strachu przed obcym. Dlatego stara się pokazać, że uchodźcy nie są groźni i aby przekonać o tym Niemców – zachęcał do wzięcia za rękę muzułmańskiego dziecka.

Zapytany dlaczego to robi, odpowiada: „Widziałem już dość nienawiści. Nie chcę jej tutaj. Nie chcę być nienawidzony i nie chcę nienawidzić ludzi, którzy nienawidzą mnie. Wolę podejść do tych ludzi i porozmawiać z nimi o tym. Z uśmiechem. Z uśmiechem jest dużo prościej.”

Teksty tygodnia

Dwie brytyjskie monety warte ponad 100 000 funtów?

Dwie niepozorne brytyjskie monety o nominale jednego pensa z...

Prawo aborcyjne w Wielkiej Brytanii: przełomowa decyzja rządu

Brytyjscy parlamentarzyści opowiedzieli się za dekryminalizacją aborcji, co stanowi znaczący postęp w zakresie praw reprodukcyjnych. Poprawka do ustawy o przestępczości i policji ma na celu zmianę prawa aborcyjnego, tak aby zakończyć karanie kobiet za przerwanie ciąży.

Szpital w Leeds, z którego często korzystają Polacy, oskarżony o zaniedbania!

Szpital w Leeds - Leeds Teaching Hospitals NHS Trust...

Przełomowe badania w Wielkiej Brytanii. Leczenie białaczki bez chemioterapii?

Ogólnokrajowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii doprowadziło do opracowania metody leczenia białaczki bez konieczności stosowania chemioterapii. W przypadku niektórych pacjentów nowa terapia może okazać się znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne podejście. Wyniki badań zostały określone jako przełomowe.

Leki na Alzheimera nie będą refundowane. Korzyści są „zbyt małe, aby uzasadnić koszty”

Brytyjska służba zdrowia odrzuciła dwa leki stosowane w leczeniu Alzheimera. NHS uznało, że „korzyści są zbyt małe, by uzasadnić ich wysoką cenę”. The National Institute for Health and Care Excellence podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję w sprawie leków donanemab i lecanemab.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie