Wielka Brytania będzie zmuszona rekrutować żołnierzy wśród obcokrajowców. To kolejny paradoks Brexitu?

Fot. Getty

Brytyjczycy nie chcą służyć w armii, dlatego Wielka Brytania już wkrótce będzie musiała rozpocząć rekrutację do wojska wśród obcokrajowców. To wielki paradoks, jako że w dobie Brexitu Brytyjczycy zamykają granice dla imigrantów najbliżej spokrewnionych z nimi kulturowo.

- Advertisement -

Referendum ws. Brexitu pokazało, jaką niechęć część społeczeństwa brytyjskiego żywi względem imigrantów, przede wszystkim tych z Europy Środkowo – Wschodniej. Tymczasem, paradoksalnie, Wielka Brytania bardzo potrzebuje imigrantów, bez których pracy wiele sektorów gospodarki może zanotować poważny kryzys. Nie od dziś wiadomo, że poważny kryzys czeka po Brexicie NHS, który w dużej mierze polega na pracy imigrantów z Unii Europejskiej, w tym zwłaszcza Polaków. Pewnym zaskoczeniem może być jednak fakt, że bez pomocy imigrantów nie obejdzie się też za niedługo brytyjska armia. 

Polacy będą służyć w niemieckim wojsku? Niemcy rozpoczynają pobór w krajach Unii

Eksperci twierdzą, że rząd brytyjski już wkrótce będzie musiał rozpocząć rekrutację do armii wśród obywateli Commonwealthu, bowiem tylko w ten sposób British Army, Royal Navy i Royal Air Force będą w stanie zapełnić ponad 8 tys. wakatów. Jeśli rząd zdecyduje się na taki krok, to w armii znajdą się ludzie, którzy nigdy wcześniej nie żyli na terenie Wielkiej Brytanii i którzy są z nią związani jedynie historią. W dobie Brexitu, gdy Brytyjczycy zamykają granice dla Europejczyków, a zatem ludzi bliżej spokrewnionych z nimi kulturowo, sięgnięcie po żołnierzy z państw Commonwealthu wydaje się być zatem sporym paradoksem.

Polakowi, który służył w armii UK ODMÓWIONO brytyjskiego paszportu! [wideo]

Coś jedna trzeba będzie zrobić, aby utrzymać brytyjską armię na dotychczasowym liczebnie poziomie, bo przypomnijmy, że powinno w niej obecnie służyć aż 150 tys. żołnierzy. Rdzenni Brytyjczycy natomiast coraz rzadziej garną się do wojska, i to nie tylko ze względu na niezłą sytuację na rynku pracy w UK, ale też na coraz bardziej kontrowersyjny charakter misji podejmowanych w ostatnich latach przez armię brytyjską. 

 

 

 

Armia oszczędza na jedzeniu, żołnierze dożywiają się kebabami i oblewają testy sprawności

 

Teksty tygodnia

Coraz mniej imigrantów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii

Dane statystyczne pokazują, że do Wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej imigrantów. Doradca Home Office twierdzi, że migracja netto w przyszłym roku ponownie zmniejszy się o połowę do 200 000.

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

Truskawkowy Księżyc! Ostatnia noc, by spojrzeć w niebo i zachwycić się niezwykłą pełnią

Księżyc ma w sobie coś niezwykłego. Dlatego niezwykłe, letnie pełnie, gdy tarcza Księżyca jest ogromna, a widok wprost zapiera dech w piersiach są tak warte obserwowania.

Rząd rozszerza dostęp do bezpłatnych posiłków dla dzieci

Od września 2026 roku wszystkie dzieci w Anglii, których rodzice otrzymują zasiłek Universal Credit, będą miały prawo do bezpłatnych posiłków w szkołach.

Błędy medyczne, które mogły kosztować życie. Policja bada sprawę zgonów po zabiegach

Brytyjska policja rozpoczęła dochodzenie dotyczące kilkunastu zabiegów kardiologicznych przeprowadzonych w szpitalu Castle Hill Hospital, niedaleko Hull. Sprawa zyskała rozgłos po doniesieniach o możliwych błędach medycznych i nieprawidłowościach w dokumentacji pośmiertnej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie