Zasiłki macierzyńskie w UK – dlaczego są takie niskie?

Według badań przeprowadzonych przez Trade Union Congress w Wielkiej Brytanii opieka państwa nad matką z dzieckiem jest jedną z najgorszych w Europie. Kobiety mieszkające na Wyspach mogą liczyć jedynie na sześć tygodni "uczciwie płatnego urlopu. Gorzej jest jedynie w Irlandii i na Słowacji.

Nawet w takich krajach, jak Chorwacja, Węgry czy Czechy kobiety mogą liczyć na znacznie lepsze warunki urlopu macierzyńskiego. Według badań przeprowadzonych przez TUC matki nowonarodzonych dzieci w UK mogą liczyć jedynie na sześć tygodni "uczciwie płatnego urlopu macierzyńskiego", co w tym przypadku oznacza przynajmiej dwie trzecie regularnych zarobków. Teoretycznie, mieszkające w UK młode matki mogą poświęcić się opiece nad dzieckiem przez cały rok, ale tylko przez niewielką część tego okresu mogą liczyć na naprawdę solidną pomoc państwa.

Zasiłki macierzyńskie w UK. Prawa kobiet w ciąży

Przez pierwsze sześć tygodni po narodzinach swojego potomka otrzymują one 90% wynagrodzenia ze swojej regularnj pracy, ale potem suma świadczeń spada do 140 funtów – ale tylko wtedy, gdy owe 90% nie jest niższe od tej kwoty. Ten stan rzeczy trwa przez kolejne 33 tygodnie. Po tym terminie nie ma co liczyć na Statutory Maternity Pay. Warto dodać, że aby otrzymać taki zasiłek, trzeba być zatrudnionym u jednego pracodawcy przez 26 tygodni (do 15 tygodnia przed urodzeniem), a tygodniowa stawka nie może być niższa niż £112.

Warto wspomnieć jeszcze o Matternity Allowance. To świadczenie zwykle jest wypłacany w przypadku nie kwalifikowania się do pobierania Statutory Maternity Pay. Mogą go pobierać osoby, które są zatrudnione przez łącznie 26 tygodni z 66 poprzedzających poród lub są samozatrudnione i odprowadzają odpowiednie składki, lub 13 tygodni w ciągu 66 poprzedzających datę porodu, jednak w tym wypadku średni zarobek musi wynosić minimum £30 tygodniowo.

Chcesz urodzić w UK? Musisz udowodnić, że masz prawo do korzystania z NHS

Jak wygląda sytuacja na tle innych państwa Europy? W Chorwacji, Polsce, Węgrzech i w Czechach kobiety otrzymują dwie trzecie lub więcej ze swojej comiesięcznej pensji przez czas przekraczający cztery miesiące. W Estonii, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Danii, Francji, Malcie i Szwajcarii przez przynajmniej trzy miesiące. Spośród 24 krajów zbadanych przez TUC tylko w Irlandii i na Słowacji było gorzej, niż w UK.

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Londyńskie taksówki znikają? Czy są gatunkiem zagrożonym?

Choć są symbolem miasta, tak samo jak piętrowe autobusy, znikają w niezwykłym tempie. Londyńskie taksówki są gatunkiem zagrożonym. Czy za kilkadziesiąt lat znikną z krajobrazu miasta?

Odnaleziono ciało poszukiwanej dziewczynki, która zaginęła bawiąc się przy Tamizie

Kaliyah Coa zaginęła 31 marca podczas zabawy w pobliżu rzeki. Niestety niedawno służby potwierdziły, że ciało poszukiwanej dziewczynki zostało odnalezione w Tamizie

Tragiczna śmierć Polki zabitej przez 13-latkę – nowe ustalenia

Sprawa Polki zabitej przez 13-latkę do dziś budzi wiele emocji. Szczególnie, że motywacje i powód ataku dotąd nie są znane. W sprawie pojawiły się jednak nowe fakty.

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie