Bańka na nieruchomościach – brytyjski rynek mieszkań czeka krach

Pogłoski o bańce na nieruchomościach zdają się potwierdzać, a Wielką Brytanię czeka za niedługo krach na rynku mieszkaniowym. Ceny aktywów lecą na łeb na szyję na całym świecie i rynek mieszkaniowy, w którym ceny oderwane są od rzeczywistości i który przez ostatnie lata opierał się spadkom, raczej nie uniknie załamania.

Na wysokie ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii złożyło się kilka czynników, wśród których najważniejsze były bardzo niskie stopy procentowe, za mała podaż mieszkań, korzystne warunki dla osób, które kupowały nieruchomości do wynajęcia (Buy-to-Let Property) oraz spore zainteresowanie rynkiem nieruchomości ze strony bogatych inwestorów zagranicznych – przede wszystkim z Chin, Rosji i Arabii Saudyjskiej.

- Advertisement -

Obecnie wszystkie te czynniki zdają się zmieniać – Bank Anglii przymierza się powoli do podniesienia rekordowo niskich stóp procentowych, zastój na rynku budownictwa mieszkaniowego został przełamany, Kanclerz Skarbu George Osborne w założeniach budżetowych na najbliższe lata zmniejszył ulgi podatkowe przy kredytach hipotecznych dla osób kupujących mieszkanie na wynajem, a bogaci inwestorzy zza granicy zaczęli sprzedawać kupione wcześniej mieszkania i przenosić kapitał do swoich krajów (Chińczycy z powodu raczkującego kryzysu gospodarczego, Rosjanie z powodu obaw przed kryzysem na skutek sankcji, a Arabowie na skutek niestabilnej sytuacji w regionie i niskich cen ropy).

Innym czynnikiem, który zapewne już wkrótce może doprowadzić do krachu na rynku mieszkaniowym, jest globalnie spadająca cena aktywów. Kilka lat temu, dla pobudzenia gospodarki, ceny aktywów poszybowały w górę, ponieważ banki centralne, w sposób dotychczas w historii niespotykany, zaczęły drukować pieniądze. Większość tych pieniędzy znalazła się na giełdzie, ale część wpompowana też została w rynek nieruchomości. Natomiast teraz już wiemy, że centy aktywów wyraźnie maleją – najpierw spadły ceny towarów, później ceny akcji, a w następnej kolejności będą nieruchomości.

Przeczytaj poradnik emigranta, dowiedz się więcej o mieszkaniach w UK

Teksty tygodnia

Świadczenie PIP: Oto kto straci najwięcej przez nowe przepisy

Dane Ministerstwa Pracy i Emerytur pokazują, że zmiany w przepisach dotyczących świadczeń mogą pozbawić około 1,2 miliona osób pieniędzy z Personal Independence Payment (PIP).

Samolot nadał sygnał SOS i zniknął. Akcja ratunkowa w Hemsby Gap.

Ratownicy rozpoczęli akcję ratunkową po tym, jak samolot nadał sygnał SOS i zniknął w pobliżu Hemsby Gap w hrabstwie Norfolk. Do poszukiwań zaangażowano cztery łodzie i helikopter. Po czterech godzinach ratownicy przerwali jednak akcję.

Rodzice zarabiający do 60 tysięcy funtów mogą sporo zyskać przez nowe przepisy dotyczące Child Benefit

Brytyjski urząd skarbowy apeluje do rodziców, aby sprawdzili, czy przysługuje im zasiłek na dziecko. W związku ze zmianą przepisów, gospodarstwa domowe o rocznym dochodzie do 60 tysięcy funtów mogą teraz spełniać kryteria do jego otrzymania.

Nowe przepisy na stare problemy. Rząd bierze się za wyłudzaczy zasiłków – nie odpuści

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) zapowiedziało, że od 2026 roku wprowadzi nowe przepisy mające na celu walkę z oszustwami w systemie świadczeń socjalnych. Jak zapowiada rząd, będzie to największa tego typu operacja od pokolenia.

Rzeki w Wielkiej Brytanii są masowo skażone chemikaliami

Zespół naukowców z York University opublikował niepokojące wyniki badań, które pokazują skalę skażenia rzek w Zjednoczonym Królestwie przez tzw. wieczne chemikalia. Analiza próbek pobranych z ponad 30 rzek z terenu Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wykazała obecność kwasu trifluorooctowego w niemal wszystkich badanych miejscach.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie