Home Office wydał nowy komunikat ws. praw imigrantów z UE po Brexicie! Jest m.in. o odciskach palców i ubezpieczeniu zdrowotnym

Home Office zmienił kurs względem imigrantów z Unii Europejskiej. W najnowszym komunikacie urząd zapewnił, że od obywateli krajów Unii nie będą pobierane odciski palców, a także że nie będą oni zobowiązani do posiadania na Wyspach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Wszystko wskazuje na to, że Home Office złagodził nieco swój kurs względem Polaków i innych imigrantów z Unii Europejskiej – zarówno tych, którzy już od lat żyją i pracują na Wyspach, jak i tych, którzy będą chcieli przybyć do Wielkiej Brytanii już po Brexicie. Urząd wydał właśnie nowy komunikat, który znacząco różni się od tego z początku września, a w którym mowa była o drastycznym ograniczeniu imigracji z państw kontynentu, w tym przede wszystkim pracowników o niskich kwalifikacjach. 

- Advertisement -

Szokujące video: Z polskiej ciężarówki wysypują się imigranci. Polak odpowie teraz za przemyt ludzi?

W 82-stronicowym dokumencie, który wyciekł do mediów z początkiem września, Home Office zaproponował, aby imigranci o niskich kwalifikacjach zawodowych mogli otrzymać pozwolenie na pobyt na max. 2 lata, natomiast imigranci o kwalifikacjach wysokich – pozwolenie na pobyt na okres od 3 do 5 lat. Jednocześnie Home Office chciał zmusić wszystkich imigrantów nieszukających pracy na Wyspach do wyrabiania „biometrycznych pozwoleń na pobyt”, które wymagałyby pobrania od nich odcisków palców. Innym jeszcze postulatem urzędu było wprowadzenie dla imigrantów z UE minimalnej kwoty zarobków upoważniającej ich do sprowadzenia na Wyspy małżonka pochodzącego spoza wspólnoty (kwota ta została ustalona na poziomie £18 600 rocznie).  

Londyn chce się pozbyć Ubera. Mieszkańcy bronią taniego przewoźnika

Najnowszy komunikat Home Office jest już jednak utrzymany w zupełnie innym tonie. Urząd zapewnił właśnie imigrantów z krajów Unii Europejskiej, że na granicy nie będą od nich pobierane żadne odciski palców, a także że nie będą oni musieli sobie wyrabiać żadnych specjalnych dokumentów potwierdzających ich tożsamość i status w UK (wszystko to będzie zapisane w specjalnym systemie w formie cyfrowej). Poza tym Home Office jasno stwierdził, że obywatele Unii, którzy na stałe żyją i pracują w Wielkiej Brytanii, nie będą musieli posiadać po Brexicie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, ani też że nie będą oni musieli wykazywać minimalnych dochodów potrzebnych do sprowadzenia na Wyspy małżonka spoza wspólnoty.  

 

Imigranci z UE nie mogą być jednak jeszcze całkowicie spokojni o swoją przyszłość, ponieważ, jak zaznacza organizacja „The3Million”, w łonie rządu panują zbyt duże rozbieżności względem praw obywateli UE. O ile Theresa May stoi na stanowisku, że wszelkie prawa przysługujące imigrantom z UE obecnie zostaną po Brexicie utrzymane (co też premier potwierdziła w piątkowym przemówieniu we Florencji), o tyle główny negocjator ds. Brexitu David Davis wcale nie jest o tym do końca przekonany. Tarcia w obrębie rządu mogą zatem doprowadzić do przechylenia szali w drugą stronę i jednak do ostatecznego ograniczenia praw Polaków i innych obywateli Unii w Wielkiej Brytanii, już po opuszczeniu przez nią wspólnoty. 
 

Teksty tygodnia

Wizz Air uruchamia bardzo tanie loty. Dolecisz do miasta, gdzie kupisz jedno z najtańszych piw w Europie.

Już tej jesieni Wizz Air otwiera nową, atrakcyjną trasę. Linie poinformowały, że rozpoczną bezpośrednie loty z Birmingham do Sybina – jednego z najpiękniejszych regionów Europy. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu, co daje turystom świetną okazję, by odkryć uroki Rumunii.

Błędy medyczne, które mogły kosztować życie. Policja bada sprawę zgonów po zabiegach

Brytyjska policja rozpoczęła dochodzenie dotyczące kilkunastu zabiegów kardiologicznych przeprowadzonych w szpitalu Castle Hill Hospital, niedaleko Hull. Sprawa zyskała rozgłos po doniesieniach o możliwych błędach medycznych i nieprawidłowościach w dokumentacji pośmiertnej.

NHS ostrzega: potrzeba nawet 200 tysięcy dawców krwi. Sytuacja jest niebezpieczna

Już w zeszłym roku służba zdrowia biła na alarm z powodu niskiego poziomu zapasów krwi w szpitalach. NHS wyznaczyło sobie ambitny cel – pozyskać milion dawców. Teraz władze informują, że w samej Anglii wciąż brakuje ponad 200 tysięcy osób gotowych oddać krew.

Zapalenie wątroby typu A po zjedzeniu produktu z marketu? Zachorowało już 95 osób!

Od grudnia 2024 roku w UK blisko 100 osób zachorowało nagle na wirusowe zapalenie wątroby. 58 osób było hospitalizowanych. Wszystkie zachorowania - jak wykazało śledztwo - miały związek z zakupami “konkretnego produktu w konkretnym markecie”

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie