Koronawirus: Czy otrzymam wynagrodzenie, jeśli zdecyduję się na „odizolowanie się”?

Fot. Shutterstock

Minister zdrowia i NHS apelują, by osoby powracające z miejsc dotkniętych epidemią lub obserwujące u siebie niepokojące objawy, dokonały „samoizolacji”, czyli po prostu nie wychodziły z domów. Czy jednak pracodawca wypłaci wynagrodzenie, jeśli zdecydujemy się zastosować do zaleceń brytyjskich władz?

- Advertisement -

Minister zdrowia, Matt Hancock, wezwał mieszkańców Wielkiej Brytanii, powracających z dotkniętych epidemią Włoch, aby samodzielnie odizolowali się od społeczeństwa, pozostając w swoich domach – nawet jeśli nie mają żadnych objawów. Ponadto, osoby z objawami grypopodobnymi wracające z Włoch – z obszaru znajdującego się na północ od Pizy – powinny pozostać w domu przez 14 dni, ponieważ we Włoszech trwa kwarantanna kilku miast w Lombardii i Veneto z powodu koronawirusa. Dodatkowo, NHS również zaapelował o "samoizolację" osób, które obesrwują u siebie niepokojące objawy.

Czy jednak „opłaca się” zostać w domu i nie iść do pracy? Czy pracodawca wypłaci nam wynagrodzenie za dni nieobecności, w których odizolowaniu się zadecydujemy samodzielnie – bez konsultacji z lekarzem?

TOP NEWS: Koronawirus: Zamknięto szkołę w Cheshire po powrocie uczniów z Włoch. Część z nich ma niepokojące objawy

Jak podaje BBC, w Wielkiej Brytanii chorym pracownikom przysługuje ustawowe wynagrodzenie chorobowe – prawo mówi jednak, że jeśli nie stawisz się w pracy, ale wcale nie jesteś chory, to możesz nie otrzymać wynagrodzenia… Poniżej przedstawiamy dwa najczęstsze przypadki, które mogą skłoniać pracowników do wątpliwości.

1. Byłeś w rejonach epidemii koronawirusa, ale nie czujesz się chory. Czy otrzymasz wynagrodzenie, jeśli nie stawisz się w pracy?

Jeśli nie masz możliwości pracy zdalnej, to – zgodnie z zaleceniami ministerstwa – nie powinieneś iść do pracy w tej sytuacji. Jednak, jak podaje BBC, Twój pracodawca może – choć niestety nie musi – uznać ten okres Twojej nieobecności jako przebywanie na zwolnieniu lekarskim lub jako urlop. Jeśli pracodawca chce być ostrożny, tak właśnie będzie traktował nieobecność pracownika – potwierdzoną np. odpowiednimi biletami lotniczymi. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że osoba chora, u której objawy nie są jeszcze nasilone, może stawić się w pracy ze względu na wynagrodzenie. Pracodawca nie ma jednak obowiązku uznania takiej nieobecności jako "usprawiedliwionej" i wypłacenia wynagrodzenia.

Jak jednak podkreśla BBC, pracodawca nie ma obowiązku traktowania takiego „wolnego” jako urlopu lub jako zwolnienia lekarskiego. Jeśli zadzwonisz i powiesz, że nie przydziesz do pracy, bo ostatnio byłeś we Włoszech, decyzja pracodawcy będzie zalała wyłącznie od jego dobrej woli i tego, czy stosuje on tzw. „dobre praktyki”.

O TYM SIĘ MÓWI: Koronawirus: Musimy przygotować się na GLOBALNĄ EPIDEMIĘ – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia

Rzeczniczka Departamentu Pracy i Emerytur powiedziała jednak, że „osoby, które nie mogą pracować z powodu zagrożenia zdrowia publicznego, mogą ubiegać się o Universal Credit”.

2. Masz widoczne objawy, czujesz się chory. Czy dostaniesz wynagrodzenie?

Jeśli jesteś chory lub masz objawy, kwalifikujesz się przynajmniej do ustawowego zasiłku chorobowego. Ustawowy zasiłek chorobowy (SSP) wynosi 94,25 funty tygodniowo i może być wypłacany przez okres nie przekraczający 28 tygodni. Jednak należy pamiętać, że jest on wypłacany dopiero od czwartego dnia choroby. W sytuacji ryzyka zakażeniem koronawirusem, zaświadczenie od lekarza może nie być potrzebne Twojemu pracodawcy.

 

Teksty tygodnia

Mieszkania socjalne w UK. Czy będzie ich więcej?

Ilość lokali socjalnych rośnie nieproporcjonalnie do potrzeb. Mieszkańcy UK czekają wiele lat na mieszkanie lub dostają lokale w miejscach daleko położonych np. od pracy.

Kryzys związany ze stresem. 5 milionów osób z nim się zmaga

Z najnowszego badania wynika, że kryzys związany ze stresem w Wielkiej Brytanii jest najwyższy od 2008 roku.

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

NHS ostrzega: potrzeba nawet 200 tysięcy dawców krwi. Sytuacja jest niebezpieczna

Już w zeszłym roku służba zdrowia biła na alarm z powodu niskiego poziomu zapasów krwi w szpitalach. NHS wyznaczyło sobie ambitny cel – pozyskać milion dawców. Teraz władze informują, że w samej Anglii wciąż brakuje ponad 200 tysięcy osób gotowych oddać krew.

Wizz Air uruchamia bardzo tanie loty. Dolecisz do miasta, gdzie kupisz jedno z najtańszych piw w Europie.

Już tej jesieni Wizz Air otwiera nową, atrakcyjną trasę. Linie poinformowały, że rozpoczną bezpośrednie loty z Birmingham do Sybina – jednego z najpiękniejszych regionów Europy. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu, co daje turystom świetną okazję, by odkryć uroki Rumunii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie