Mieszkańcy UK chcą, by 4-dniowy tydzień pracy stał się normą do 2030 roku. Czy jest to realne?

Najnowsze badania pokazują, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii chcą pracować krócej, ale efektywniej i za te same pieniądze. Większość Wyspiarzy ma nadzieję, że 4-dniowy tydzień pracy stanie się normą już w 2030 roku. 

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się w wielu programach pilotażowych

Dziesiątki brytyjskich firm, które w ostatnim czasie wzięły udział w programach pilotażowych dotyczących czterodniowego tygodnia pracy, okrzyknęły je „ogromnym sukcesem”. Ponad 90 proc. przedsiębiorstw uczestniczących w takich programach poinformowało, że mogłoby na stałe przyjąć stosowne zmiany i pozwolić pracować swoim pracownikom krócej, acz bardziej efektywniej. I to za te same pieniądze. 

- Advertisement -

Wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy powiodło się także w councilu w Cambridgeshire, który zdecydował się nawet przedłużyć program o kolejnych 12 miesięcy. Wewnętrzne analizy wykazały, że skrócenie czasu pracy okazało się „zdecydowanie pozytywne” dla zdrowia i dobrego samopoczucia personelu, a do tego nie odbiło się negatywnie na wydajności. W programie pilotażowym wzięło udział 450 pracowników councilu South Cambridgeshire, którzy przez trzy miesiące, od stycznia 2023 roku, przychodzili do pracy tylko przez cztery dni w tygodniu. Jeśli chodzi o dodatkowy dzień wolny, to mogli oni wybrać piątek lub poniedziałek. Ze skrócenia czasu pracy, które nie wiązało się z redukcją wynagrodzenia, zadowolonych było aż 88,5 proc. pracowników. Najbardziej rade z takiego rozwiązania były kobiety i pracownicy starsi wiekiem. 

Większość Brytyjczyków chce w przyszłości pracować krócej za te same pieniądze

Z badania przeprowadzonego przez pracownię Survation wynika, że dla 58 proc. Wyspiarzy czterodniowy tydzień pracy, a zatem także trzydniowy weekend, staną się w najbliższych latach normą. Przeciwnego zdania jest tylko 22 proc. ankietowanych. Poza tym 65 proc. ludzi przyznało, że poparłoby rząd, gdyby ten „rozważał wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy bez utraty wynagrodzenia dla pracowników”, przy 10 proc.  przeciwnych takiemu pomysłowi. 

Skrócenie czasu pracy, które nie wiąże się z redukcją wynagrodzeń, popierają także związki zawodowe. Kongres Związków Zawodowych TUC uważa, że ruch taki byłby oczywistą kontynuacją tego, co w kwestii redukcji czasu pracy nastąpiło na przełomie XIX i XX wieku. – To słuszne, żeby ludzie pracy skorzystali ze wzrostu produktywności dzięki nowej technologii. Korzyści nie mogą być gromadzone tylko przez tych na szczycie. Oznacza to krótszy tydzień pracy za tę samą płacę – mówi sekretarz generalny TUC Paul Nowak.

Doprecyzujmy jednak, że rząd brytyjski nie ma na razie w planach wprowadzania 4-dniowego tygodnia pracy. – Nie planujemy wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Rząd jest całkowicie skoncentrowany na realizacji priorytetów premiera dla ludzi w całej Wielkiej Brytanii, takich jak rozwój gospodarki i skracanie list oczekujących [na leczenie] – zaznaczył pod presją dziennikarzy „The Independent” rzecznik rządu. 

 

 

 

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Znalazłeś pieniądze na ulicy? Lepiej ich nie podnoś – możesz mieć kłopoty z prawem

Londyn został uznany za najlepsze miasto na świecie i w Europie w 2023

Chcesz płacić mniejszy Council Tax? Zaopiekuj się swoim przydomowym ogródkiem

Teksty tygodnia

Ceny domów w UK spadają. Jednak o nabywców ciężko

Sprzedawcy nieruchomości musieli zmierzyć się z najcięższą konkurencją od dekady. To z kolei sprawiło, że ceny domów w UK poszły w dół.

Polka tłumaczy znęcanie się nad dziećmi paleniem marihuany

Roksana L. z Hounslow przyznała się do siedmiu przypadków znęcania się nad dziećmi. Oskarżono ją też o popełnienie 14 innych przestępstw.

Prawo aborcyjne w Wielkiej Brytanii: przełomowa decyzja rządu

Brytyjscy parlamentarzyści opowiedzieli się za dekryminalizacją aborcji, co stanowi znaczący postęp w zakresie praw reprodukcyjnych. Poprawka do ustawy o przestępczości i policji ma na celu zmianę prawa aborcyjnego, tak aby zakończyć karanie kobiet za przerwanie ciąży.

Samolot nadał sygnał SOS i zniknął. Akcja ratunkowa w Hemsby Gap.

Ratownicy rozpoczęli akcję ratunkową po tym, jak samolot nadał sygnał SOS i zniknął w pobliżu Hemsby Gap w hrabstwie Norfolk. Do poszukiwań zaangażowano cztery łodzie i helikopter. Po czterech godzinach ratownicy przerwali jednak akcję.

Świadczenie PIP: Oto kto straci najwięcej przez nowe przepisy

Dane Ministerstwa Pracy i Emerytur pokazują, że zmiany w przepisach dotyczących świadczeń mogą pozbawić około 1,2 miliona osób pieniędzy z Personal Independence Payment (PIP).

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie