Przygotowania do twardego Brexitu w porcie Dover. 89 ciężarówek wyjechało na drogi w godzinach szczytu

W poniedziałek w Kent przeprowadzono ćwiczenia z udziałem konwoju ciężarówek na drogach, aby sprawdzić, jaki chaos w porcie Dover może wywołać ewentualny twardy Brexit. Planowano zaangażować w ćwiczenia 150 ciężarówek, ale poprzestano na 89. Każda z nich kosztowała 550 funtów z pieniędzy podatników.

89 ciężarówek wzięło udział w ćwiczeniach na drogach w okolicach portu Dover na wypadek twardego Brexitu. Testy odbyły się na opuszczonym lotnisku Manston, które w razie najczarniejszego scenariusza, czyli Brexitu bez umowy miałoby zostać zamienione w parking dla ciężarówek oczekujących na odprawę, gdyby powróciły kontrole celne.

- Advertisement -

Brexit ponad podziałami: 209 deputowanych z całej Izby Gmin podpisało list do Theresy May, wzywając ją do wykluczenia opcji 'no deal'

Lotnisko Manston dzieli od portu Dover około 30 km i tę właśnie trasę przejechał konwój ciężarówek „zamówionych” specjalnie na ćwiczenia. Wynajęcie każdej z nich kosztowało podatników 550 funtów, a łączny koszt wyniósł prawie 50 000 funtów. Początkowo zapowiadano, że w testach weźmie udział 150 samochodów ciężarowych, ale w rezultacie zmniejszono ich liczbę do 89.

 

 

Konwój miał przetestować, czy płyta opuszczonego lotniska sprawdzi się jako parking awaryjny w przypadku zbyt wydłużonych korków na autostradzie prowadzącej do portu. Po ukończonych ćwiczeniach ministerstwo transportu poinformowało, że testy zakończyły się sukcesem.

Lokalny poseł Charlie Elphicke jest innego zdania. Według niego testy nie były reprezentatywne, gdyż ich skala była zbyt mała. Inni krytycy oceniają przeprowadzone ćwiczenia jako „idiotyczne” dodając, że Wielka Brytania i tak nie jest przygotowana na twardy Brexit.

Brexit może zostać opóźniony, jeśli parlament nie poprze umowy – twierdzi brytyjska minister

Teksty tygodnia

Wielka zmiana dla podróżnych. Brytyjskie lotniska luzują restrykcje bagażowe

Wielka Brytania przygotowuje się do jednej z największych zmian w przepisach lotniczych od 2006 roku. Już w czerwcu podróżni będą mogli przewozić w bagażu podręcznym aż 2 litry płynów. Zmiana dotyczy tych portów lotniczych, które wprowadziły nowoczesne skanery 3D.

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

NHS ostrzega: potrzeba nawet 200 tysięcy dawców krwi. Sytuacja jest niebezpieczna

Już w zeszłym roku służba zdrowia biła na alarm z powodu niskiego poziomu zapasów krwi w szpitalach. NHS wyznaczyło sobie ambitny cel – pozyskać milion dawców. Teraz władze informują, że w samej Anglii wciąż brakuje ponad 200 tysięcy osób gotowych oddać krew.

Rząd rozszerza dostęp do bezpłatnych posiłków dla dzieci

Od września 2026 roku wszystkie dzieci w Anglii, których rodzice otrzymują zasiłek Universal Credit, będą miały prawo do bezpłatnych posiłków w szkołach.

Katastrofa samolotu lecącego do Londynu. Na pokładzie 242 osoby

Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India, lecący z Ahmadabadu do Londynu, rozbił się krótko po starcie. Na pokładzie znajdowały się 242 osoby.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie