Rząd podał, jakie regulacje będą obowiązywać w święta. Co będzie dozwolone od 23 do 27 grudnia?

Rząd ustalił, że w czasie świąt, a dokładnie między 23 a 27 grudnia, będą obowiązywać mniej restrykcyjne zasady w całej Wielkiej Brytanii. Wydano też przyzwolenie na spotkania osób z trzech różnych gospodarstw domowych w okresie świątecznym.

Władze Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej zgodziły się wspólnie na złagodzenie restrykcji w okresie świątecznym, a konkretnie od 23 do 27 grudnia, aby mieszkańcy UK mogli spotkać się z bliskimi w tym czasie.

- Advertisement -
 

Jakie zasady będą obowiązywać w święta?

Rząd wydał mieszkańcom Wysp pozwolenie na formowanie tzw. „christmas bubble”, czyli grupy składającej się z trzech różnych gospodarstw domowych, przy czym osoby spoza tej grupy nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniach. Osoby z tzw. „christmas bubble” będą mogły spotykać się w prywatnych domach, wychodzić razem do świątyń, jednak nie będą mogły spotykać się w hotelach czy restauracjach. Zachowanie zasady dystansu nie będzie konieczne w obrębie "christmas bubble".

Ponadto dzieci, których rodzice żyją osobno, będą mogły przemieszczać się między dwiema osobnymi grupami złożonymi z trzech gospodarstw domowych, jednak starsi (powyżej 65. roku życia) mieszkańcy domów opieki nie będą mogli dołączyć do swoich rodzin w czasie świąt.

Władze Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej wydały wspólne oświadczenie, w którym stwierdzono, że tegoroczne święta nie będą „normalne”. Ponadto wprowadzono pewne zmiany w podróżowaniu w okresie świątecznym. Osoby, które będą przemieszczały się do oraz z Irlandii Północnej otrzymają dodatkowy dzień na podróż.

Premier prosi o ostrożność

Boris Johnson ostrzegł jednak przed ryzykiem świątecznego złagodzenia obostrzeń i zaznaczył, że będzie to „czas ostrożnie wesoły”. Eksperci także ostrzegają i twierdzą, że pozwolenie na spotkania w domach przedstawicieli różnych gospodarstw domowych może doprowadzić do wzrostu zachorowań i jeszcze większego zaostrzenia restrykcji w przyszłym roku. Obawy dotyczą szczególnie spotkań ludzi starszych z młodszymi oraz ignorowania zasad przez osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu.

Teksty tygodnia

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Będą bezpośrednie pociągi z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii

Eurostar zapowiedział uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii. Tym posunięciem firma chce zabezpieczyć swoją pozycję na londyńskim dworcu.

Porównanie najpopularniejszych linii lotniczych – która jest najlepsza dla Polaków?

Ryanair, Wizz Air, LOT, easyJet czy Emirates? Sprawdź, która linia lotnicza najlepiej odpowiada na potrzeby polskich pasażerów. Praktycznie i z humorem!

Kryzys związany ze stresem. 5 milionów osób z nim się zmaga

Z najnowszego badania wynika, że kryzys związany ze stresem w Wielkiej Brytanii jest najwyższy od 2008 roku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie