Tegoroczne lato ma być najbardziej deszczowe od 1912 roku

Meteorolodzy przewidują, że tegoroczne lato będzie dla mieszkańców Wysp wyjątkowo deszczowe. Powodem jest coraz większa destabilizacja warunków pogodowych ze względu na postępujące globalne ocieplenie.

O tym, że sytuacja będzie poważna świadczy fakt, że Met Office poinformowało rząd oraz władze odpowiedzialne za transport, aby przygotowali się na co najmniej 50 dni deszczu w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Rekordowo deszczowe lato

Tegoroczne lato ma być rekordowo deszczowe, co z kolei budzi obawy dotyczące dalszych powodzi w kraju. Dla porównania w ubiegłym roku w lecie padało przez 40 dni. Jednak Met Office twierdzi, że tegoroczne lato będzie jeszcze gorsze, za co odpowiadać będą systemy niskiego ciśnienia.

Deszczowe lato zagraża między innymi takim wydarzeniom w plenerze jak Wimbledon, Royal Ascot, Trooping of the Colour i festiwalom, w tym Glastonbury.

Meteorolodzy klasyfikują dzień jako deszczowy, gdy w ciągu 24 godzin spadnie co najmniej 2,5 mm deszczu. Do tej pory rekord najbardziej deszczowego lata padł w 1912 roku, gdy padało przez 55 dni.

Mokry rok

Met Office zwraca uwagę na częste i obfite opady w ciągu ostatnich miesięcy w Wielkiej Brytanii. W Londynie luty okazał się najbardziej mokry od 1836 roku. Z kolei zima 2023/24 była ósmą najbardziej mokrą w historii kraju.

Meteorolodzy twierdzą, że w dużej mierze za ekstremalne deszcze w Wielkiej Brytanii odpowiada zmiana klimatu. Prawidłowość jest taka, że, gdy atmosfera się ociepla, zatrzymuje też więcej wilgoci (około 7 proc. na każdy stopień).

Ze względu na fakt, że średnia temperatura na Wyspach stale rośnie, przewidywania dotyczące dalszych opadów deszczu są uzasadnione.

Pogoda na weekend

Po deszczowych dniach ma pojawić się więcej słońca w tym tygodniu. W dużej części kraju możemy spodziewać się bezchmurnego nieba, w niektórych rejonach temperatury wzrosną do 25 stopni Celsjusza.

Niestety przyszły tydzień będzie już chłodniejszy, a we wtorek warunki pogodowe staną się niestabilne.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie