Warszawa przedmurzem Schengen. Powstanie nowy organ ochrony granic

Warszawa przedmurzem Schengen. W stolicy powstanie, w miejsce Frontexu, nowa organizacja odpowiedzialna za ochronę granic. Europejska Agencja Ochrony Granic i Straży Przybrzeżnej będzie miała jednak większe kompetencje.

W Warszawie od 10 lat mieści się siedziba Frontexu –  Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Instytucja zajmuje się przede wszystkim koordynowaniem współpracy operacyjnej między państwami członkowskimi w dziedzinie zarządzania granicami zewnętrznymi oraz opracowywaniem wspólnego zintegrowanego modelu analizy ryzyka i przygotowywaniem ogólnych i szczegółowych ocen ryzyka.

- Advertisement -

Jeśli UK wyjdzie z Unii, to Hiszpania przejmie Gibraltar 

W związku z eskalacją kryzysu migracyjnego i zagrożeniem kryzysem humanitarnym została podjęta decyzja o przekształceniu Frontexu w organ, który będzie miał większe kompetencje i znacznie większy budżet. Frontex zastąpi  Europejska Agencja Ochrony Granic i Straży Przybrzeżnej. Instytucja będzie się zajmować, między innymi, skutecznym odsyłaniem tych imigrantom, którym azyl nie przysługuje.

Politycy spodziewają się, że nowa organizacja zacznie działać już wczesną jesienią. Co więcej zdaniem wielu rozbudowanie instytucji jest konieczne ze względu na zmianę charakteru migracji. Początkowo większość imigrantów stanowili uchodźcy z Iraku, Afganistanu i Syrii. Obecnie szacuje się, że nawet 60 proc. ludzi chcących dostać się do Europy to imigranci ekonomiczni.

Unia uderzy w suwerenność UK. Wspólnota chce kontrolować wybrzeże Wyspy

– Od początku roku do Grecji dotarło już 100 tys. uchodźców, kilkadziesiąt razy więcej niż o tej samej porze zeszłego roku. A wraz z poprawą pogody ta liczba będzie się jeszcze zwiększać – mówiła Ewa Moncure, rzeczniczka Frontexu.

 Europejska Agencja Ochrony Granic i Straży Przybrzeżnej będzie niezwykle rozbudowaną strukturą. W ciągu najbliższych trzech lat liczba zatrudnionych w instytucji wzrośnie trzykrotnie – do tysiąca osób, a budżet organizacji będzie opiewał na kwotę 400 mln euro rocznie.

Teksty tygodnia

Szkoły wycofują zegary analogowe. Powód jest zaskakujący

Brytyjskie szkoły zaczęły usuwać zegary analogowe z sal egzaminacyjnych, a powód może zaskakiwać. W wielu placówkach zamiast nich pojawiły się zegary cyfrowe. To reakcja na skargi uczniów przystępujących do egzaminów GCSE i A-level, którzy przyznawali, że mają trudności z odczytaniem godziny z tradycyjnych tarcz.

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Cisza, zaufanie i nożyczki. Polak otwiera wyjątkowy salon fryzjerski w Edynburgu

Polak otworzył w Edynburgu wyjątkowy salon fryzjerski. Bez kolejek i hałasu – z czasem tylko dla Ciebie. HOME4MYHAIR to nowa jakość w Leith.

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

UK vs. AI – dlaczego anglojęzyczne kraje obawiają się sztucznej inteligencji?

Ciekawe badania wykazały, że mieszkańcy krajów anglojęzycznych, w tym również UK są niezwykle nieufni w stosunku do sztucznej inteligencji. Skąd wynika ta tendencja i jakie ma podłoże społeczne?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie