Chcesz się napić wody w trakcie prowadzenia samochodu? Możesz za to słono zapłacić

Lato wydaje się już w pełni zawitało na Wyspy, o czym świadczą wysokie temperatury dochodzące w niektórych regionach nawet do 26 st. C. W trakcie upałów o dobre nawodnienie w sposób szczególny muszą zadbać kierowcy, ale uwaga! W trakcie prowadzenia pojazdu mogą się oni napić tylko pod pewnymi warunkami – za ich niespełnienie Highway Code przewiduje spore kary. 

Picie wody za kierownicą? To może słono kosztować

Eksperci ostrzegają – upały nie zwalniają kierowców z przestrzegania zasad kodeksu drogowego Highway Code, co oznacza, że nie mogą oni w trakcie jazdy swobodnie sięgać po butelkę z piciem. I choć kierowca zawsze powinien zadbać o to, by być dobrze nawodnionym podczas jazdy, szczególnie na długich dystansach, to jedzenie i picie napojów bezalkoholowych za kierownicą może niejednemu przysporzyć sporo problemów. O co dokładnie chodzi? O zachowanie „należytej ostrożności”. 

- Advertisement -

Technicznie rzecz biorąc kierowca może coś zjeść albo napić się wody lub innego napoju bezalkoholowego prowadząc pojazd, aby nie doprowadzić się do odwodnienia, a co za tym idzie nie nabawić się bólu lub zawrotów głowy, ale musi przy tym zachować właśnie ową „należytą ostrożność”. Jeśli zostanie złapany na tym, że takiej ostrożności nie dochował i jeśli funkcjonariusz policji udowodni mu, że zbytnio skupił się w trakcie jazdy na kanapce lub butelce z napojem, to kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości 100 funtów i trzema punktami karnymi. A jeśli w wyniku niezachowania tejże należytej ostrożności kierowca doprowadziłby do wypadku i spowodował jakieś obrażenia, to kara może podskoczyć do 5000 funtów i dziewięciu punktów karnych. Najdalej idącą karą jest natomiast sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. 

Latem na kierowców czyhają różne zagrożenia

Picie i jedzenie za kierownicą bez zachowania należytej ostrożności to jednak nie jedyne zachowania, które grożą wysokim mandatem w UK. Wśród innych wykroczeń znajdują się też prowadzenie pojazdu w trakcie zaostrzonej alergii lub bez okularów słonecznych, jeśli ich brak uniemożliwia bezpieczne poruszanie się po drodze. Osoba z silnym katarem siennym może cierpieć z powodu podrażnienia oczu, kaszlu lub kichania, a wszystkie te objawy mogą znacząco wpłynąć na zdolność do pełnego kontrolowania ruchu samochodu na drodze. Podobnie jest z brakiem okularów słonecznych i walką z oślepiającym światłem. 

Warto jest też wreszcie pamiętać, by nie prowadzić samochodu w klapkach. Choć nie jest to wprost zakazane przez Kodeks drogowy, to nie jest to także wskazane z uwagi na możliwość zsunięcia się obuwia ze stopy.
 

\

 

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Gospodarstwa domowe korzystające z liczników przedpłatowych nie zgłaszają się po 400 funtów dopłaty do rachunków za energię

Duży spadek rachunków za energię i to już niebawem

Miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii przepłacają za abonament komórkowy. Tracą nawet £530 mln rocznie

Teksty tygodnia

Polacy wyrzuceni z mieszkania, bo lokal ma trafić na cele socjalne

Regularnie płacili czynsz, ale zostali eksmitowani bez podania przyczyny. Młodzi Polacy mieszkający w południowym Londynie tracą dach nad głową, bo ich mieszkanie ma zostać przekształcone w lokal socjalny. To efekt luki prawnej.

Toksyczne powietrze w Wielkiej Brytanii truje i kosztuje

Wielka Brytanie zmaga się nie tylko z dziurą budżetową, rzekami przypominającymi ścieki, ale także ze złą jakością powietrza. To zdaniem lekarzy truje mieszkańców UK każdego dnia.

Nielegalny imigrant, który zgwałcił 15-latkę broni się tym, że nie był świadomy „różnic kulturowych”

Sadeq Nikzad, nielegalny imigrant z Afganistanu, który przedostał się do Wielkiej Brytanii bez zezwolenia, został oskarżony o gwałt na 15-letniej dziewczynce. W trakcie procesu twierdził, że nie był świadomy „różnic kulturowych”, jednak sąd odrzucił tę argumentację i skazał go na 12 lat więzienia.

Bijatyka w samolocie Ryanaira. Agresywny pasażer zapłaci ponad 20 tys. zł

Do dramatycznych scen doszło w październiku ubiegłego roku na pokładzie samolotu Ryanair lecącego z Krakowa do Paryża. Tuż po starcie jeden z pasażerów pod wpływem alkoholu zaczął zachowywać się agresywnie. Jego zachowanie zmusiło załogę do awaryjnego powrotu na lotnisko.

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie