Europejczycy domagają się „prawa do naprawy” sprzętu RTV i AGD! Nowe przepisy ułatwią walkę z zanieczyszczeniem środowiska?

Fot. Getty

Wysoki wzrost gospodarczy ma swoje plusy i minusy – z jednej strony notujemy w krajach rozwiniętych niebywały dobrobyt, a z drugiej na niespotykaną dotąd skalę niszczymy naturalne środowisko, w którym żyjemy. Coraz mniejsza żywotność produktów sprzyja wzrostowi gospodarczemu, ale też dewastuje przyrodę, która zarzucana jest miliardami odpadów. I to właśnie dlatego Europejczycy zaczęli się głośno domagać„prawa do naprawy” sprzętu. 

- Advertisement -

Czym de facto ma być „prawo do naprawy” sprzętu? Otóż według aktywistów na rzecz ochrony środowiska „prawo do naprawy” sprzętu ma przybrać formę gwarancji, że dany produkt (przede wszystkim z obszaru RTV i AGD) może, w razie awarii, zostać naprawiony w przystępnej cenie. Obecnie zepsuty towar naprawiany jest w okresie, w którym obejmuje go gwarancja i gdy usterka nie nastąpiła w wyniku celowego, szkodliwego działania konsumenta. Natomiast po upływie gwarancji klient bardzo często nie ma szansy naprawić sprzętu, ponieważ albo nie jest on w stanie dostać na rynku uszkodzonej części, albo wymiana tej części jest tak droga, że bardziej opłaca mu się zakupić nowy produkt. 

Policja otrzyma nowe uprawnienia do walki z nielegalnym użyciem dronów

Nad projektem zmian w przepisach, które zmusiłyby producentów sprzętu RTV i AGD do wyższej dbałości o ich jakość, a także o zagwarantowanie klientom przystępnej cenowo naprawy sprzętu, który zepsuł się już po upływie gwarancji, pracują ministrowie środowiska państw członkowskich UE i departamenty zajmujące się ochroną przyrody w niektórych regionach  Stanów Zjednoczonych. 

Ryanair najgorszą linią lotniczą. Aż 70 proc. pasażerów unika latania irlandzkimi liniami

Ministrowie państw Wspólnoty przygotowali już wstępny projekt nowej dyrektywy – „EU Ecodesign Directive”, ale jej zapisy zostały jak na razie ostro skrytykowane przez producentów sprzętu. Powszechnie mówi się, że przepisy te są zbyt restrykcyjne, a producenci zaznaczają, że stłumiłyby one innowacje. Z kolei aktywiści na rzecz ochrony środowiska skrytykowali projekt dyrektywy za zbytnie pozostawienie procesu naprawy zepsutego sprzętu w rękach samych producentów. 

Absurd w Polsce: Wprowadzono „mały ZUS” dla przedsiębiorców, ale niewielu może z niego skorzystać

Teksty tygodnia

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Rejestracja rozwodu z Wielkiej Brytanii w Polsce – co musisz wiedzieć

Uzyskałeś rozwód w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy i jak należy go zarejestrować w Polsce, by uniknąć problemów przy nowym ślubie czy dziedziczeniu.

Zastępca dyrektora w londyńskiej szkole miał romans z uczennicą. Ukrywano to przez 10 lat

Zastępca dyrektora prestiżowej szkoły Godolphin and Latymer, który nawiązał relację seksualną z uczennicą, w końcu poniósł konsekwencje. Mężczyzna przez dziesięć lat unikał odpowiedzialności.

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

World Naked Bike Ride – czyli jazda bez majtek w Londynie już dzisiaj!

Już w sobotę, 14 czerwca w Londynie odbędzie się kolejna edycja szalonego wyścigu World Naked Bike Ride. Co ciekawe, rowerowy rajd bez ubrań cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie