Mieszkańcy Wysp obawiają się spadku wartości funta po Brexicie. „Zmierzamy w kierunku niestabilności finansowej”

Mieszkańcy Wysp obawiają się o stan swoich finansów po Brexicie. BBC przytacza przykład pracownika szpitala w Harrogate, który ograniczył już swoje wydatki przewidując, że po wyjściu z UE sytuacja finansowa mieszkańców Wielkiej Brytanii znacznie się pogorszy.

Ian Rutter jest pracownikiem służby zdrowia w Harrogate, który w związku z rosnącym ryzykiem twardego Brexitu przewiduje kłopoty finansowe, z jakimi będą musieli zmierzyć się mieszkańcy Wysp.

- Advertisement -

POBIERZ PORADNIK NA TEMAT TWARDEGO BREXITU. ZOBACZ, JAKI BĘDZIE MIAŁ WPŁYW NA ŻYCIE BRYTYJSKIEJ POLONII>>

Mężczyzna w ramach asekuracji postanowił już wziąć nadgodziny, aby odłożyć zarobione pieniądze na cięższy czas. Ograniczył także swoje wydatki. Biorąc pod uwagę ryzyko twardego Brexitu oraz zapowiadane problemy gospodarcze, jest on przekonany, że Wielka Brytania „zmierza w kierunku niestabilności finansowej”.

– Jacob Rees-Mogg wspierający Brexit powiedział, że za 50 lat będziemy w lepszej sytuacji. Za 50 lat już będę martwy, wolałbym raczej, aby lepiej było jutro – powiedział 54-letni Rutter.

Brytyjczyk zdaje sobie sprawę, że może wyglądać na panikarza, jednak według niego wszystko raczej wskazuje na to, że wraz z twardym Brexitem nadejdą ciężkie czasy. Rutter w ramach oszczędności zrezygnował z wakacji w tym roku i nie kupuje nowych sprzętów elektronicznych.

Mężczyzna obawia się także, że Brexit będzie miał wpływ na jego warunki pracy.

– Moimi współpracownikami są Polacy, Włosi, Litwini. O dom dbają z kolei Hiszpanie i Prtugalczycy. Pracuję w Harrogate, które jest bogatym regionem i mamy kłopoty z rekrutacją pracowników na mniej dochodowe zawody – powiedział Rutter.

Przeczytaj też: Brexit: Czego zabraknie w UK najszybciej? Na pewno nie Ginu – twierdzą bukmacherzy

BBC podaje także przykład małżeństwa z Leicester, 29-letniego Richarda Warda i jego żony Emmy, która odwołała podróż do Polski i Węgier ze względu na Brexit. Oboje obawiają się spadku wartości funta, gdy będą za granicą, przez co wakacje stałyby się dla nich droższe.

 

 

 

Mężczyzna pracuje w sektorze budowlanym i mówi o tym, że jego firma, która importuje dobra z Europy, musiała podnieść już ceny ze względu na spadek wartości funta. Richard obawia się także twardego Brexitu, który będzie wiązał się z kolejkami na granicy w Dover i doprowadzi do problemów w jego firmie.

Jak podaje BBC, jedna trzecia konsumentów w Wielkiej Brytanii już zmieniła swoje nawyki dotyczące wydatków ze względu na niepewną sytuację związaną z Brexitem. Z kolei jedna czwarta odłożyła większe wydatki na inny czas. 

Polecane: Co będzie dalej z funtem? Szterling po twardym Brexicie może być słaby przez kilka kolejnych lat

Teksty tygodnia

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Truskawkowy Księżyc! Ostatnia noc, by spojrzeć w niebo i zachwycić się niezwykłą pełnią

Księżyc ma w sobie coś niezwykłego. Dlatego niezwykłe, letnie pełnie, gdy tarcza Księżyca jest ogromna, a widok wprost zapiera dech w piersiach są tak warte obserwowania.

Urząd Podatkowy skontroluje tysiące podatników. Czym jest niedopłata podatku

Urząd podatkowy skontroluje tysiące podatników w UK w związku podejrzeniem “niedopłaty podatku”. Czy jest niedopłata podatku i czy Ciebie również czeka kontrola i wezwanie z Urzędu?

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

Mieszkania socjalne w UK. Czy będzie ich więcej?

Ilość lokali socjalnych rośnie nieproporcjonalnie do potrzeb. Mieszkańcy UK czekają wiele lat na mieszkanie lub dostają lokale w miejscach daleko położonych np. od pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie