„Niebezpieczny dla życia” huragan Ophelia UDERZYŁ w Irlandię

Pięć tysięcy domów pozbawiony prądu, 140 odwołanych lotów, zamknięte szkoły i połamane drzewa – oto pierwszy bilans uderzenia huraganu Ophelia na Wyspy Brytyjskie. Czy będzie jeszcze gorzej?

Dziś rano, około godziny siódmej Ophelia dotarła do brzegów Irlandii. Huragan uderzył w południowo-wschodnią cześć wyspy, w rejonie prowincji Munster. W miastach Cork i Kerry w nawet trzech tysiącach mieszkań nie ma dostępu do prądu. W całej Irlandii liczba ta wynosi aż pięć tysięcy – przynajmniej na razie, bo na pewno będzie ich jeszcze więcej.

- Advertisement -

NHS szykuje się na epidemię grypy! W tym roku pacjenci mają się czuć bezpieczniejsi

Wiatr wieje z prędkością sięgającą nawet 90 kilometrów na godzinę, a na wysepce Fastnet Rock znajdującej się u wybrzeża Irlandii odnotowano rekordowy podmuch – jego prędkość wyniosła aż 148 km/h!

W związku z tym, że Met Eireann (irlandzkie służby meteorologiczne) wydały czerwone, a więc najwyższe, ostrzeżenie dla całej Republiki Irlandii niektóre szkoły, sądy, wyższe uczelnie i urzędy zostały zamknięte. Poczta przestała być dostarczana, trzeba liczyć się z różnego rodzaju utrudnieniami w transporcie. Lotnisko w Kerry zostało zamknięte, z kolei w Dublinie szacuje się, że około 130 lotów może zostać odwołanych. Promy pomiędzy Liverpoolem, Heysham i Wyspą Man nie kursują.

PILNE! Niespodziewana wizyta Theresy May w Brukseli – premier UK chce przełamać opór eurokratów

"Prognozowane są gwałtowne i destrukcyjne podmuchy wiatru" – czytamy w oficjalnym komunikacie Met Eireann. "Szczególnie zagrożone są: południowe i południowo-wschodnie rejony rano oraz wschodnia część kraju w południe. Spodziewane są również gwałtowne burze i obfite deszcze, które mogą prowadzić do lokalnych podtopień na wybrzeżu. Ostrzegamy, iż panujące warunki atmosferyczne stwarzają zagrożenie dla życia." Met Eireann radzi, aby lepiej pozostać w domach. Zalecenie to dotyczy wybrzeży hrabstw Cork i Kerry, obszaru Munster, Leinster i Galway oraz w Dublinu, North Connacht i Ulsteru.

Póki co Ophelia nie dotarła jeszcze do samej Anglii, ale na brzegach Devonu i Kornwalii zauważono potężne, sięgające nawet sześciu metrów fale. Brytyjskie Met Office wydało jedynie pomarańczowy alert dla Zjednoczonego Królestwa. Można spodziewać się przerw w dostawie prądu, a sam wiatr może poczynić niemałe szkody, choć jedynie w wymiarze lokalnym. Jego osłabione porywy dotrą do Plymouth, Manchesteru i Edynburga, a więc wschodnich rejonów UK.

Jak podaje TVN Meteo huragan Ophelia to szóste największe tego typu zjawisko pogodowe w tym sezonie na Oceanie Atlantyckim. Na takich szerokościach geograficznych na Atlantyku huragany tworzą się bardzo rzadko, co sprawia, że jest on wyjątkowym zjawiskiem.

"W momencie największej siły Ophelia osiągnęła kategorię trzecią w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Według danych Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej jest jedynym tak silnym huraganem od 1851 roku, który dotarł do Europy. Wiatr wiał z prędkością około 185 kilometrów na godzinę" – czytamy na TVN Meteo.

Teksty tygodnia

Nie będzie kontroli granicznych przy imporcie warzyw i owoców z UE

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan zniesienia granicznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla owoców i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej. To efekt nowego porozumienia upraszczającego handel rolno-spożywczy po Brexicie.

World Naked Bike Ride – czyli jazda bez majtek w Londynie już dzisiaj!

Już w sobotę, 14 czerwca w Londynie odbędzie się kolejna edycja szalonego wyścigu World Naked Bike Ride. Co ciekawe, rowerowy rajd bez ubrań cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem.

Truskawkowy Księżyc! Ostatnia noc, by spojrzeć w niebo i zachwycić się niezwykłą pełnią

Księżyc ma w sobie coś niezwykłego. Dlatego niezwykłe, letnie pełnie, gdy tarcza Księżyca jest ogromna, a widok wprost zapiera dech w piersiach są tak warte obserwowania.

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Co to znaczy być Brytyjczykiem? Czy biali będą mniejszością w UK?

Co to znaczy “być Brytyjczykiem”? Co na to wpływa? Czy miejsce urodzenia, kultura, język, kolor skóry? Z jednej strony media straszą, że biali będą mniejszością w UK, z drugiej kolejne pokolenia migrantów doskonale asymilują się z Brytyjczykami

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie