Rak płuc to choroba palaczy? Nie tylko, zobacz co jeszcze zwiększa ryzyko zapadnięcia na tę śmiertelną chorobę

Rak płuc to jeden z najbardziej paskudnych nowotworów złośliwych, który co roku zabija na świecie ponad milion osób. I choć główną przyczyną raka płuc pozostaje palenie tytoniu, to okazuje się, że ryzyko zapadnięcia na tę śmiertelną chorobę wyraźnie zwiększa też spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Badania przeprowadzone przez dr. Stephanie Melkonian z University of Texas MD Anderson Cancer Center wykazały zależność pomiędzy regularnym spożywaniem produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a ryzykiem zachorowania na raka płuc. W badaniach wzięło udział 1 905 świeżo zdiagnozowanych pacjentów, wśród których byli zarówno palacze, jak i osoby niepalące.

- Advertisement -

Zmarła na raka. Lekarz 50 razy przepisywał jej paracetamol

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym podnoszą poziom glukozy we krwi, zwiększają produkcję insuliny i zwiększają zawartość insulinopodobnych czynników wzrostu. Właśnie ten ostatni czynnik wydaje się być odpowiedzialny za podniesione ryzyko zachorowalności na raka płuc.

Nie przejadaj się, jeśli nie chcesz mieć raka

Dr Melkonian zauważyła, że przyjmowanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym szczególnie naraża osoby niepalące, bo w tej grupie ryzyko zapadnięcia na nowotwór płuc był aż o 49 proc. większy niż u osób, które stosowały dietę nieskoglikemiczną. Z kolei u palaczy ryzyko takie było większe jedynie u 31 proc. badanych.

Oto przykładowa lista produktów o wysokim indeksie glikemicznym (o wysokiej zawartości czystego cukru/skrobi w produkcie węglowodanowym):

chleb z białej mąki;
biały ryż;
makaron z pszenicy durum;
gotowane ziemniaki;
płatki kukurydziane;
piwo;
dżemy;
kusukus;
sushi;
mąka ziemniaczana;
tłuste mleko;
dynia;
pizza;
majonez.

Zdrowa dieta jest trzy razy bardziej kosztowna od „śmieciowego jedzenia”

Teksty tygodnia

Ponad 1000 lekarzy przeciw ustawie o wspomaganym samobójstwie w Wielkiej Brytanii

Grupa ponad tysiąca lekarzy wystosowała apel do brytyjskiego parlamentu. Wyraziła w nim zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo.

Tanie mięso z Polski w brytyjskich sklepach. Klienci i rolnicy oburzeni

Supermarkety w Wielkiej Brytanii coraz chętniej sprowadzają mięso z takich krajów jak Polska, Australia czy Urugwaj – wynika z raportu National Farmers' Union, na który powołuje się „The Guardian”. Wynika to z oszczędności, ale nie wszystkim klientom pasuje oszczędność kosztem jakości.

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

Bijatyka w samolocie Ryanaira. Agresywny pasażer zapłaci ponad 20 tys. zł

Do dramatycznych scen doszło w październiku ubiegłego roku na pokładzie samolotu Ryanair lecącego z Krakowa do Paryża. Tuż po starcie jeden z pasażerów pod wpływem alkoholu zaczął zachowywać się agresywnie. Jego zachowanie zmusiło załogę do awaryjnego powrotu na lotnisko.

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie