Unia nie może karać UK za Brexit – polski minister atakuje politykę Brukseli

Fot: Wikimedia Commons

Jacek Czaputowicz oskarżył Brukselę o karanie narodu brytyjskiego za decyzję o opuszczeniu struktur unijnych. Według polskiego ministra spraw zagranicznych Wspólnota musi zaakceptować częściową odpowiedzialność za doprowadzenie do Brexitu.

Szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla "Telegraph" w ostrych słowach wypowiedział się o postawie strony unijnej w trakcie negocjacji warunków rozwodu Brukseli z Londynem. "Brexit jest rezultatem suwerennej decyzji podjętej przez Brytyjczyków, ale także wynikiem polityki Unii Europejskiej oraz mankamentów europejskich instytucji" – komentował Czaputowicz. "Polska jest zdecydowanie przeciwko jakimkolwiek próbom potępienia lub karania Brytyjczyków za podjęte przez nich decyzje".

Theresa May będzie CO TYDZIEŃ składać raport z postępów ws. Brexitu swoim ministrom

W rozmowie z brytyjskimi żurnalistami polski polityk zapewniał o pełnym poparciu swojego rządu i kraju dla Theresy May. Według Czaputowicza Polska znajduje się wśród najbliższych sojuszników Zjednoczonego Królestwa w struktura unijnych. Zaznaczył, że choć rząd RP mówi jednym głosem z resztą państw bloku, to niekoniecznie polityka uprawiana przez Paryż i Berlin w stosunku do Londynu musi mu odpowiadać.

Z perspektywy szefa polskiej dyplomacji cześć odpowiedzialności za decyzję Brytyjczyków ponosi Bruksela. Gdyby Unia nie wyglądała tak, jak wygląda to nie doszło by do rozłamu. W obecnej sytuacji konieczna jest nie tylko akceptacja części winy za wyniki referendum, ale również głębokie reformy, które sprawią, że UE pozostanie zjednoczona.

 

 

„Żałosny kretyn” – Takie słowa prominentny brytyjski polityk umieścił pod zdjęciem chorego nastolatka popierającego Brexit

Minister Jacek Czaputowicz w rozmowie pozwolił sobie również na wtręty dotyczące polskiej polityki. Dostało się Unii za "podwójne standardy" choćby w sprawie Puszczy Białowieskiej. Według niego w przypadku walki z kornikiem w Bawarii zabrakło podobnie silnej reakcji, jak miało to miejsce w przypadku Polski. Nie zabrakło również wątku dotyczącego polskich sądów. Instytucje unijne zostały skrytykowane za ich ingerencje we wprowadzaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformę sądownictwa.

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie