Nastolatkowie tracą zasiłki dla niepełnosprawnych

Wiele nastoletnich osób w Wielkiej Brytanii, które są niepełnosprawne lub mają choroby nieuleczalne, po ukończeniu 16. roku życia traci zasiłki dla niepełnosprawnych.

Z analizy przeprowadzonej przez BBC wynika, że prawie jedna trzecia osób, które otrzymywały zasiłek dla niepełnosprawnych w dzieciństwie (Disability Living Allowance – DLA), spotkała się z odrzuceniem wniosku o zasiłek dla dorosłych, Personal Independence Payment (PIP).

Po 16. roku życia tracą zasiłki dla niepełnosprawnych

Rząd Partii Pracy planuje przeprowadzić reformę systemu zasiłków. Premier, Keir Starmer powiedział niedawno, że obecny system jest „niedostosowany i niesprawiedliwy” wobec świadczeniobiorców.

Dowodem na to są chociażby niedawno ujawnione dane dotyczące odrzucania przez system wielu wniosków o zasiłki dla niepełnosprawnych młodych ludzi po 16. roku życia.

Organizacja charytatywna Scope zajmująca się osobami niepełnosprawnymi stwierdziła, że do odrzuceń wniosków przyczynił się „skomplikowany, konfrontacyjny i trudny w obsłudze” system.

Osoby niepełnosprawne nie są traktowane przez system sprawiedliwie
Osoby niepełnosprawne nie są traktowane przez system sprawiedliwie / fot. Getty Images

Najczęściej odrzucane wnioski

Z danych wynika, że najczęściej odrzucanymi wnioskami są te, które dotyczą osób chorujących np. na cukrzycę lub astmę. Ze względu na to, że choroby te teoretycznie skuteczniej można leczyć u osoby dorosłej niż u dziecka.

Niestety wśród tych, których wnioski odrzucono od czasu wprowadzenia PIP w 2013 roku, są tysiące osób żyjących z chorobami zmieniającymi życie. Czyli z rakiem, ślepotą, psychozą, głuchotą i padaczką.

Problemem jest wiek

Jedną z 124 000 osób, której wniosek o zasiłek dla niepełnosprawnych po 16. roku życia odrzucono, była Holly Crouch. Powiedziała, że po decyzji Ministerstwa Pracy i Emerytur poczuła się tak, jakby była „ciężarem”. Dodała też:

– Tak naprawdę w całej sytuacji nie zmieniło się nic oprócz mojego wieku.

Odmówiono jej przyznania PIP, gdy składała wniosek jako nastolatka. Mimo przedstawienia dokumentacji medycznej od specjalistów dotyczącej jej epilepsji.

Holly Crouch powiedziała, że Ministerstwo Pracy i Emerytur zdecydowało, że nie potrzebuje już wsparcia. A powodem było to, że od kilku tygodni nie miała ataku. Następnie rodzicom Holly przestano wypłacać zasiłek opiekuńczy, mimo że nadal zapewniają jej opiekę.

21-latka z East Sussex powiedziała:

– Mój stan nie poprawił się magicznie i nie udaję tego. Odebrano mi zasiłek tak szybko, a ja poczułam się zaniedbana i jakby mi nie wierzono. Było mi trudno z tym sobie poradzić.

Ponadto Holly powiedziała, że straciła trzy prace z powodu swojej epilepsji.

– Nigdy nie poczuję się w pełni dorosła, ponieważ nie mogę robić rzeczy, które wszyscy inni potrafią, jak prowadzenie samochodu czy praca. Moi rodzice muszą być nawet przy mnie, gdy biorę prysznic. Czy gotuję wodę w czajniku, bo mogłabym wtedy też dostać ataku – dodała.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rośnie zapotrzebowanie na budowlańców w UK

Budowlańcy w UK nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Rośnie zapotrzebowanie także na ogrodników, nauczycieli i pracowników gospodarczych.

Pomoc w nauce polskiego dla dzieci wracających z UK

Jak dzieci polskich imigrantów w UK radzą sobie po powrocie do Polski z nauką języka polskiego?

Zasiłek dla niepełnosprawnych PIP. Co należy wiedzieć?

Wiele osób może stracić zasiłek dla niepełnosprawnych w Wielkiej Brytanii, jeśli rząd zdecyduje się na przeprowadzenie drastycznych zmian.

Spadają koszty opieki nad dziećmi

W Wielkiej Brytanii spadają koszty opieki nad dziećmi po raz pierwszy od 15 lat. Brytyjski rząd wychodzi też naprzeciw pracującym rodzicom.

Ten bank wypłaci 50 funtów jako „podziękowanie”

„Wielkie podziękowanie” ze strony banku Nationwide ma być warte 600 milionów funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie