Rządowi eksperci nie mają złudzeń – Zmniejszony napływ imigrantów uderzy w brytyjską gospodarkę

Fot. Shutterstock

Choć jednym z powodów, dla których Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem, była niechęć do imigrantów i przekonanie, że Polacy i inni obywatele Europy Środkowo – Wschodniej zabierają im pracę, to eksperci w zmniejszonym napływie obywateli UE na Wyspy widzą raczej zagrożenie, niż wybawienie. W najnowszym raporcie zaprezentowanym przez rządowych specjalistów czytamy, że spadek migracji z krajów UE może nie tylko negatywnie wpłynąć na tworzenie się nowych miejsc pracy, ale też może znacząco odbić się na wynikach brytyjskiej gospodarki. 

- Advertisement -

Z raportu przygotowanego przez Migration Advisory Committee (MAC) na zlecenie minister spraw wewnętrznych Amber Rudd wynika, że pracodawcy, zwłaszcza ci działający w sektorach, w których potrzebna jest nisko wykwalifikowana siła robocza, bardzo obawiają się restrykcji dotyczących napływu imigrantów do UK po Brexicie. Wielu brytyjskich biznesmenów twierdzi, że zatrudniają oni w swoich firmach imigrantów z UE nie dlatego, że ci ostatni godzą się na otrzymywanie niższego wynagrodzenia, ale dlatego, że często tylko oni są oni chętni wykonywać pracę, którą odrzucają Brytyjczycy. Większość pracodawców nie nastawia się jedynie na zatrudnianie siły roboczej z Polski lub innych krajów Europy Środkowo- Wschodniej, ale rynek pracy weryfikuje, które grupy są w stanie pracować, a którym zależy na tym mniej. 

ZOBACZ godziny otwarcia sklepów w UK podczas Świąt Wielkanocnych

„Dlaczego biznes zatrudnia imigrantów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego? Jest na to prosta odpowiedź, dlatego iż są najlepszymi dostępnymi kandydatami. To zatem zrozumiałe, że pracodawcy nie są entuzjastycznie nastawieni do perspektywy ograniczenia puli potencjalnych pracowników” – czytamy w konkluzjach raportu. Dodatkowo eksperci MAC twierdzą, że w zawodach niewymagających wysokich kwalifikacji absencja wśród imigrantów z UE jest o 40 proc. niższa niż absencja wśród rodzimych Brytyjczyków. 

Już kwietniu wzrasta stawka National Living Wage i National Minimum Wage

Według ekspertów MAC zmniejszony napływ imigrantów z UE do Wielkiej Brytanii nie tylko zatem spowolni proces powstawania nowych miejsc pracy, ale w ogóle odbije się negatywnie na wzroście gospodarczym. Poza tym mniejsza ilość imigrantów znacząco wpłynie na przyrost naturalny. Eksperci twierdzą nawet, że przy zerowym saldzie migracji przyrost naturalny w Szkocji, Walii, Północnej Irlandii czy Północnej Anglii może w ciągu najbliższych 20 lat osiągnąć wartości ujemne. 

 

 

 

 

Alabama Rot – śmiertelna choroba, która zagraża psom w UK!

Teksty tygodnia

Ulga podatkowa do likwidacji? Czy to cios w klasę średnią, która odważyła się coś zainwestować?

Czy ulga podatkowa od dywidend zniknie? Czy to naturalna kolej rzeczy? A może pierwszy z wielu obciążeń, które będą nakładane na tych, którzy pracują, zarabiają i próbują coś zaoszczędzić czy odważyli się zainwestować?

Rzeki w Wielkiej Brytanii są masowo skażone chemikaliami

Zespół naukowców z York University opublikował niepokojące wyniki badań, które pokazują skalę skażenia rzek w Zjednoczonym Królestwie przez tzw. wieczne chemikalia. Analiza próbek pobranych z ponad 30 rzek z terenu Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wykazała obecność kwasu trifluorooctowego w niemal wszystkich badanych miejscach.

Polacy wyrzuceni z mieszkania, bo lokal ma trafić na cele socjalne

Regularnie płacili czynsz, ale zostali eksmitowani bez podania przyczyny. Młodzi Polacy mieszkający w południowym Londynie tracą dach nad głową, bo ich mieszkanie ma zostać przekształcone w lokal socjalny. To efekt luki prawnej.

Przełomowe badania w Wielkiej Brytanii. Leczenie białaczki bez chemioterapii?

Ogólnokrajowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii doprowadziło do opracowania metody leczenia białaczki bez konieczności stosowania chemioterapii. W przypadku niektórych pacjentów nowa terapia może okazać się znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne podejście. Wyniki badań zostały określone jako przełomowe.

Głośniki, lodówki, frytkownice. Sprzęt domowy cię podsłuchuje

Głośniki z asystentem głosowym, opaski fitness, lodówki z wi-fi czy inteligentne frytkownice to już codzienność. Jednak nie zawsze jest to dla nas zupełnie bezpieczne. Bo sprzęt domowy... podsłuchuje.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie