Sernik z Polski został uznany za (prawie!) najlepszy deser na świecie na rok 2023

Polski sernik wyróżniony w prestiżowym zestawieniu przygotowanym przez ekspertów z kulinarnego przewodnika Taste Atlas. Pośród aż stu wyróżnionych deserów, specjał z polskich stołów znalazł się na drugim miejscu. Dodajmy, że nie była to jedyna słodkość z naszego kraju na tej liście…

Miłośnicy rodzimej kuchni i fani polskości w każdym wydaniu mogą być dumni! Polski sernik znalazł się na drugim miejscu w rankingu deserów na rok 2023. Specjał z Polski został wyprzedzony jedynie przez rosyjski medovik (miodownik), a na trzecim miejscu znalazło się również miejsca dla brazylijskiego pavé. Co więcej, w czołowej dziesiątce sklasyfikowano kolejne polskie desery — szóste miejsce zajął sękacz, a dziewiąta była karpatka.

- Advertisement -

Żaden inny kraj w TOP 10 nie miał trzech, ani nawet dwóch wypieków. Dodajmy do tego, niczym przysłowiową wisienkę na torcie na 11. miejscu i marcinka, oraz dalej kremówkę (14.) i piernik (35.) to otrzymamy obraz Polski, jako prawdziwej potęgi cukierniczej! 

Polski sernik doceniony na świecie

Tak prezentuje się czołowa dziesiątka zestawienia:

1. Miodownik (Rosja)
2. Sernik (Polska)
3. Pavê (Brazylia)
4. Sernik japoński/bawełniany (Japonia)
5. Kladdkaka (Szwecja)
6. Sękacz (Polska)
7. Valašský frgál (Czechy)
8. Pastel de banano (Gwatemala)
9. Karpatka (Polska)
10. Chocotorta (Argentyna)

Tak wyglądało pełne zestawienie (prezentujemy pierwszą 50):

Nasz przysmak drugi na liście najlepszych deserów świata

Co ciekawe, specjał z polski został wyprzedzony przez deser rodem z Rosji. Znajdujący się na samym szczycie zestawienie miodownik składa się z kilku warstw ciasta biszkoptowego z dodatkiem miodu, które tradycyjnie przełożone są cieniutkimi warstwami kremu z bitej śmietany oraz skondensowanego mleka. Dodatkowo można do niego dodać owoce lub kawałki czekolady. W obecnym kontekście politycznym i wojną, która Ukraina toczy z Rosją, taka decyzja może uchodzić za kontrowersyjną.

Niemniej, trzeba przyznać, że chodzi tu o zwykłe ciasto i naprawdę trudno dopatrywać się w tym rankingu czegoś więcej. Wydaje się, że można założyć, iż jury kierowało się obiektywnymi kategoriami oceny wyrobów cukierniczych.

Jakie danie zajęło pierwsze miejsce?

A oto sposób, w jaki eksperci z Taste Atlas opisali przysmak z Polski:

„Polski sernik wywodzi się z dawnych tradycji chrześcijańskich i żydowskich. Robi się go z jajek, cukru i twarogu – rodzaju białego sera, który od setek lat jest używany w deserach i nie tylko. Uważa się, że sernik powstał w XVII wieku, kiedy król Jan III Sobieski przywiózł ze sobą recepturę po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem.

Obecnie istnieje wiele odmian sernika, niektóre pieczone, niektóre niepieczone, ale zwykle robi się go na warstwie kruchego ciasta. Często do sernika dodaje się również rodzynki, sos czekoladowy lub owoce, a jeden z najpopularniejszych wariantów deseru ma na spodzie biszkopt, który jest pokryty galaretką i owocami".

Polska jest prawdziwą cukierniczą potęgą!

Taste Atlas to eksperymentalny przewodnik turystyczny po tradycyjnej żywności, który zawiera autentyczne przepisy, recenzje krytyków kulinarnych oraz artykuły naukowe na temat popularnych składników i potraw. Został on założony w 2015 roku przez chorwackiego dziennikarza Matiję Babića. Jego misją jest promowanie regionalnej i lokalnej kuchni. Twórcy Taste Atlas opisują go, jako „światowy atlas tradycyjnych potraw, lokalnych składników i autentycznych restauracji”.

Dodajmy, że tradycje sernikowe sięgają dawnych czasów. Ciasto wykonane z sera znane było już w starożytnej Grecji. Około 350 roku p.n.e deser plakous został po raz pierwszy wspomniany przez Archestratusa jako potrawa podawana wraz z suszonymi owocami i orzechami. Współczesny mu grecki komediopisarz Antyfanes przedstawił bogaty opis deseru plakous, który wyrabiało się z mąki pszennej i sera koziego jako głównych składników. Wraz z podbojem Grecji przez Cesarstwo Rzymskie, przepis na sernik poznali starożytni Rzymianie, nadając mu nazwę placenta.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Netflix nie będzie jednak pobierał dodatkowych opłat i weryfikował użytkowników. Gigant nie chce już walczyć ze współdzieleniem kont?

Praca marzeń na malowniczej szkockiej wyspie z zakwaterowaniem [wideo]

Brytyjka wyszła na spacer z psem i… ślad po niej zaginął. Czy koszmar rodziny z Lancashire może jeszcze zakończyć się happy endem?

Putin groził Borisowi Johnsonowi, że może wysłać rakietę, aby uderzyła w Wielką Brytanię „w ciągu minuty” [wideo]

 

Teksty tygodnia

Najwyższa w historii kwota do wygrania! 208 milionów funtów w puli

208 milionów funtów - to kwota jaką można wygrać w nadchodzącej loterii. To niewyobrażalna kwota. Kiedy losowanie?

Głośniki, lodówki, frytkownice. Sprzęt domowy cię podsłuchuje

Głośniki z asystentem głosowym, opaski fitness, lodówki z wi-fi czy inteligentne frytkownice to już codzienność. Jednak nie zawsze jest to dla nas zupełnie bezpieczne. Bo sprzęt domowy... podsłuchuje.

Trzeba zgłosić wyjazd na wakacje, gdy pobiera się Universal Credit?

Jeśli pobieramy Universal Credit musimy pamiętać o tym, że wyjazd na wakacje może nas dużo kosztować, gdy pojedziemy na „zbyt długo”.

Ulga podatkowa do likwidacji? Czy to cios w klasę średnią, która odważyła się coś zainwestować?

Czy ulga podatkowa od dywidend zniknie? Czy to naturalna kolej rzeczy? A może pierwszy z wielu obciążeń, które będą nakładane na tych, którzy pracują, zarabiają i próbują coś zaoszczędzić czy odważyli się zainwestować?

W Irlandii automatycznie rejestrują ludzi jako potencjalnych dawców organów

17 czerwca w Irlandii weszła w życie istotna zmiana w systemie dawstwa organów. Wprowadzono tzw. system miękkiego sprzeciwu, który powinien zasadniczo zwiększyć liczbę dostępnych narządów do przeszczepów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie