UK chce podbić kosmos – Wielka Brytania ma stać się globalną potęgę kosmiczną

Fot: Wikimedia Commons

Wielka Brytania szykuje się do podboju… kosmosu. Władze UK opublikowały w dniu 27 września 2021 roku długo oczekiwaną strategię kosmiczną, w której nakreślono plany przekształcenia tego kraju w globalną potęgę kosmiczną.

- Advertisement -

The National Space Strategy (Narodowa Strategia Kosmiczna) wyznacza pięć ogólnych celów Zjednoczonego Królestwa dotyczących szeroko pojętej przestrzeni kosmicznej, w tym rozwój gospodarki kosmicznej, promowania wartości „otwartego i stabilnego ładu międzynarodowego” w kosmosie, wspierania badań i innowacji, obrony interesów narodowych oraz wykorzystania kosmosu dla celów krajowych i w perspektywie globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu. Premier Boris Johnson odważnie deklaruje, że "Wielka Brytania nie może pozostać przywiązana do ziemi" i musi podjąć działanie w tej sferze, starając się stać liderem przemysłu kosmicznego. 

Czy Wielka Brytania stanie się kosmiczną potęgą?

George Freeman, który został mianowany ministrem nauki w rządzie Wielkiej Brytanii na początku miesiąca, podczas prezentacji na UK Space Conference, zaznaczał, że niezwykle istotna jest współpraca z Europą, pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Miałoby to być realizowane przede wszystkim za pośrednictwem Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także „wielu innych programów”. „Wielka Brytania mogła opuścić europejską unię polityczną, ale my nie opuszczamy europejskiej społeczności naukowej, kulturalnej i badawczej” – zaznaczał Freeman.

Warto jednak zaznaczyć, że wciąż pod znakiem zapytania stoi rola Wielkiej Brytanii w programie Copernicus, będącym wspólnym wysiłkiem ESA i UE oraz wiodącym projektem w tym sektorze. Po Brexicie władze UK wycofały się z tego projektu, a póki co ani jedna, ani druga strona nie wypracowały nowej umowy dotyczącej współpracy w tej sferze.

Rząd UK opublikował The National Space Strategy

Plany Brytyjczyków są niezwykle ambitne. W chwili obecnej przemysł kosmiczny na Wyspie jest wart 16 mld funtów rocznie. Zatrudnienie w nim znajduje ponad 45 tys. osób. W przeciągu dekady inwestycje w tym sektorze mają sięgnąć iście kosmiczne kwoty 490 miliardów funtów! Plany zakładają budowę aż siedmiu portów kosmicznych, od Kornwalii aż po Szetlandy.

Trzeba zauważyć, że strategia niewiele mówi o finansowaniu i w zasadzie nie wiadomo skąd te wszystkie pieniądze na tak odważne inwestycje miałyby się znaleźć. Freeman zauważył, że w październiku ma się ukazać ogólnorządowy przegląd wydatków, który dostarczy więcej szczegółów w tej materii.

 

Teksty tygodnia

Zamieszki w Irlandii po napaści na tle seksualnym na Polkę. Podpalono ośrodek dla imigrantów

Zamieszki w Ballymena trwają już kolejny dzień po tym, jak dwóch nastolatków napadło na Polkę. Protestujący podpalili budynek, w którym mieszkali imigranci. W ciągu trzech dni demonstranci podłożyli ogień pod kilka domów, zmuszając ich mieszkańców do ucieczki w obawie o życie.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Wrak z II wojny światowej grozi katastrofą. Czy Londynowi zagraża sztuczne tsunami?

Na dnie ujścia Tamizy, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, spoczywa jeden z najbardziej niebezpiecznych wraków świata – SS Richard Montgomery. To tykająca bomba!

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Rejestracja rozwodu z Wielkiej Brytanii w Polsce – co musisz wiedzieć

Uzyskałeś rozwód w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy i jak należy go zarejestrować w Polsce, by uniknąć problemów przy nowym ślubie czy dziedziczeniu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie