Wzrost płacy minimalnej w UK nadal nie jest wystarczający

Z początkiem kwietnia w Wielkiej Brytanii rośnie płaca minimalna. Ale, jak alarmują eksperci, podwyżka, choć na pierwszy rzut oka znacząca, wciąż nie jest wystarczająca. Dlaczego?

Wzrost płacy minimalnej w UK

Z dniem 1 kwietnia 2024 r. w Wielkiej Brytanii płaca minimalna (National Living Wage, NLW) wzrosła z 10,42 funta do 11,44 funta za godzinę pracy. Podwyżka oznacza wzrost wynagrodzenia dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, ale najmniej ustawowo zarabiających aż o 1800 funtów rocznie. Poza tym podwyżką objęto młodsze roczniki, co oznacza, że National Living Wage będzie od kwietnia tego roku obowiązywał także w przypadku osób z ukończonym 21. i 22. rokiem życia a nie, jak wcześniej, dopiero w przypadku 23-latków i osób starszych.

Tegoroczny wzrost płacy minimalnej wydaje się być na pierwszy rzut oka dosyć znaczący, w końcu mieszkańcy Wysp otrzymają od kwietnia ponad 1 funt więcej za godzinę pracy niż jeszcze niedawno temu. Ale pomimo takiej podwyżki National Living Wage, a także pomimo tego, że rząd torysów nieustannie chwali się, iż od czasu rządów laburzystów pod przywództwem Tony’ego Blair’a płaca minimalna wzrosła o 6000 funtów rocznie, to eksperci alarmują, że daleko jest w tym względzie od sytuacji pożądanej. Osoby osiągające najniższe, ustawowe zarobki wciąż są bowiem sporo stratne, jeśli chodzi o wynagrodzenie Real Living Wage. Czyli takie, które uwzględnia koszty życia w poszczególnych regionach kraju.

National Living Wage a Real Living Wage w UK

Eksperci zwracają uwagę, że choć osoby zarabiające najniższą krajową otrzymają w najbliższym roku ok. 1800 funtów więcej, to i tak będą stratne o nieco ponad 1000 funtów, jeśli wziąć pod uwagę wynagrodzenie Real Living Wage w UK. Czyli pensję wypłacaną najsłabiej opłacanym pracownikom, która bierze pod uwagę (zgodnie z szacunkami organizacji the Living Wage Foundation) koszty życia w poszczególnych miejscach w kraju. Dokładnie różnica między National Living Wage a Real Living Wage w UK, płaconą już od lat przez wiele firm w UK, wynosi 1 092 funty w skali roku.

Blisko pół miliona pracowników w Wielkiej Brytanii, których pracodawcy zobowiązali się przystąpić do programu Real Living Wage, otrzyma od kwietnia podwyżkę do 12 funtów za godzinę pracy w całej Wielkiej Brytanii poza stolicą i 13,15 funta za godzinę pracy w Londynie.

Teksty tygodnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie