Ryanair NADAL chce włączyć do swojej floty „feralne” Boeingi 737 MAX

Władze Ryanaira nadal chcą włączyć do swojej floty nowe Boeingi 737 MAX 10 – w poniedziałek złożono ofertę zakupu nowych maszyn, jak donosi agencja Reutera. Transakcja ma zostać jedna sfinalizowana dopiero, gdy MAX`y zostaną ponownie dopuszczone do użytku.

Tani przewoźnik z Irlandii jest jednym z największych i najważniejszych klientów amerykańskiego producenta maszyn lotniczych. W ramach rozwoju swojej floty Ryanair zamówił u Boeinga aż 210 maszyn 737 MAX 200. Pierwsze 55 samolotów miało zacząć latać w charakterystycznych niebiesko-żółtych barwach już latem 2020, jednak z powodu kłopotów z wadliwym oprogramowaniem systemu MCAS automatycznie zapobiegającemu przeciągnięciu (utracie siły nośnej) termin ten został przesunięty na przyszły rok.

- Advertisement -

CZYTAJ TEŻ: Modele Boeinga 737 Max – które trafią do floty Ryanaira latem 2020 r. – „zostały zaprojektowane przez klaunów”

Dyrektor generalny Ryanaira Michael O'Leary potwierdził, że z Boenigiem prowadzone są rozmowy dotyczące modelu 737 MAX 10, który może zabrać na pokład 230 osób. Nie wiadomo jednak ile takich maszyn miało by zostać zakupionych przez irlandzkie linie lotnicze. Widać jedna wyraźnie, że pomimo problemów Boeinga, Ryanair albo chce, albo po prostu nie ma wyjścia i musi współpracować w amerykańską firmą.

"Jesteśmy już w trakcie rozmów z Boeingiem. Mamy na stole ofertę na zamówienie nowego modelu MAX 10, czyli 230-miejscowego samolotu. Żeby być wobec nich sprawiedliwym, nie sądzę, żeby nowa ekipa kierownicza była obecnie w dobrej pozycji do prowadzenia rozmów z nami o tym nowym zamówieniu. Rozumiemy to, ale mamy ofertę i spodziewamy się być na czele kolejki" – cytuje O`Leary`ego specjalistyczny portal "Pasażer".

GORĄCY TEMAT: Boeing 737 MAX będzie objęty zakazem lotów co najmniej do połowy roku. Klienci Ryanaira mogą – na chwilę – odetchnąć

Przypomnijmy, z powodu dwóch katastrof lotniczych Boeingów 737 MAX, w których zginęło w sumie 346 osób, wszystkie maszyny tego typu zostały uziemione. Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) nadal stoi na stanowisku, że samoloty te muszą spełniać najwyższe standardy certyfikacyjne, aby ponownie mogły wzbić się w powietrze.

Kiedy do tego dojdzie? Nie wiadomo, bo FAA nie wyznaczyło żadnej daty zakończenia procedury certyfikacyjnej. Według ostatnich informacji zakaz ten ma obowiązywać przynajmniej do połowy tego roku. Tymczasem kryzys zarówno samego Boeinga, jak i całej branży, trwa. Firma odnotowała już 636 mln dolarów straty za 2019 roku. Uziemienie 737 MAX`ów kosztuje największego producenta samolotów na świecie, około miliarda dolarów w skali miesiąca. 

Jeśli odwołano Twój lot, domagaj się odszkodowania. Sprawdź, jak to zrobić>

Jeśli Twój lot został odwołany lub opóźniony pamiętaj, że masz prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Prawo do odszkodowania za lot odwołany

Jeżeli Twój odwołany lot kwalifikuje się do odszkodowania, to wysokość rekompensaty będzie zależała od trzech czynników:

  • dystansu
  • czy lot odbywa się na terenie UE, czy wykracza częściowo lub całkowicie poza UE
  • czasu opóźnienia – jeżeli zgodzisz się na alternatywny lot.

W przypadku, gdy nie zgodzisz się na lot alternatywny, możesz liczyć na odszkodowanie w wysokości:

  • 250 euro – w przypadku lotów do 1,5 tys. km
  • 400 euro – w przypadku lotów wewnątrz UE na odległość większą niż 1,5 tys. km
  • 400 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość 1,5-3,5 tys. km
  • 600 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość powyżej 3,5 tys. km.

Gdy jednak zgodzisz się na lot alternatywny, a przewoźnik nie zaproponuje Ci klasy wyższej niż tak, którą wykupiłeś, to wysokość odszkodowania będzie zależna nie tylko od długości i umiejscowienia trasy, ale też od tego, o ile czasu później znajdziesz się na lotnisku docelowym – czytamy w poradniku AirHelp.

 

Teksty tygodnia

Dom tajnych agentów wystawiony na sprzedaż w UK

Na brytyjskim rynku nieruchomości wystawiony został na sprzedaż dom tajnych agentów z czasów II wojny światowej.

Czy konflikt pomiędzy Izraelem a Iranem wpłynie na ceny w UK?

Czy Wielką Brytanię czeka wzrost cen? Jak wygląda sytuacja w związku z rozwojem konfliktu pomiędzy Izraelem a Iranem? Kanclerz Rachel Reeves zapytana o sytuację wyjaśniła, jak może wyglądać rynek oraz czego można się spodziewać.

Bijatyka w samolocie Ryanaira. Agresywny pasażer zapłaci ponad 20 tys. zł

Do dramatycznych scen doszło w październiku ubiegłego roku na pokładzie samolotu Ryanair lecącego z Krakowa do Paryża. Tuż po starcie jeden z pasażerów pod wpływem alkoholu zaczął zachowywać się agresywnie. Jego zachowanie zmusiło załogę do awaryjnego powrotu na lotnisko.

Brytyjczyk jedynym ocalałym z katastrofy samolotu Air India. „Nie mam pojęcia, jak to się stało”

Vishwash Kumar Ramesh, obywatel Wielkiej Brytanii, jako jedyny przeżył czwartkową katastrofę Boeinga 787-8 Dreamliner w Indiach. Jak sam przyznaje, nie wie jak udało mu się wydostać z wraku.

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie